Пресконференция по повод участието на деца в Big Brother Family в София
Яна Каролева, 08.03.2010
Ако доскоро наблюдението на деца се свързваше с дейността на детска педагогическа стая, то днес това е начин да спечелиш 200 хил. лв. и апартамент в София. Концепцията на предстоящия Big Brother Family, деца да влязат в къщата, е прецедент в историята на риалити формата. Плашещите последици от участието на деца в шоу за възрастни привлякоха вниманието на редица неправителствени организации, които започнаха превантивна кампания. Като част от кампанията против участието на деца в шоуто Big Brother Family в повечето от големите градове на страната едновременно се проведоха пресконференции, за да се осведоми обществеността по този въпрос.
Предлагаме ви някои от изказванията на участници в пресконференцията в София.
Георги Богданов (изпълнителен директор на „Национална мрежа за децата“): Ние сме категорично против въвличането на децата в Big Brother Family. Това е риалити формат за възрастни хора и в него не трябва да участват деца.
Весела Банова (психолог): Опитът ни показва, че когато деца живеят в атмосфера, в която тези, към които те са привързани, непрекъснато се отнемат от тях, постепенно започва да страда способността им да изграждат привързаност с други хора. Изваждането на едно дете от неговата среда, от неговите приятелства, клас, нарушаването на това негово право – да общува със своите приятели за дълъг период от време, вреди на тези деца абсолютно директно.
Михаил Стефанов („Национална мрежа за децата“): Има няколко конкретни риска, които участието в риалити формати носи като цяло. На първо място това е непрестанното наблюдение. Децата започват да подменят истинските си емоции с такива, които да се харесват на родителите и на зрителите – с такива, каквито се очаква от тях. Това от своя страна превръща децата дори в обект на удоволствие за публиката, а това е недопустимо. Друга подобна характеристика на риалити форматите е изолацията.
Всъщност всички ние носим отговорност, защото не само децата, които ще участват в Big Brother Family, но и децата, които ще гледат, които са стотици хиляди, са в риск, защото никой не може да каже какви ще са последиците за децата, които ще гледат.
Ева Борисова (асоциация „Родители“): Ясно е, че децата не са умалени възрастни. Неслучайно законът ги пази и никой, дори собствените им родители, нямат право да поставят под риск тяхното развитие. Ние като общество трябва да се замислим как тълкуваме законите, които сме приели и които би трябвало да спазваме.
Няма законов механизъм, по който децата да бъдат спрени да влязат в къщата на Big Brother, но в момента, в който едно дете прекрачи прага, тогава органите по закрила вече са длъжни да реагират. Мисля, че всички родители трябва да бъдат наясно за това, какъв избор правят.
Най-много ни тревожи отложеният риск, т.е. последствията, които могат да се появят след 3, 5, 10 или 15 години. Кой тогава ще носи отговорност за разрушения живот на тези деца. Трябва да бъдем наясно, че всички ние, приемайки или не приемайки това да се случи в нашата страна, взимаме личното си решение за това, колко далече сме готови да отидем в експлоатацията на собствените си деца по отношение на решаване на лични въпроси, като популярност и финансов успех. Дали цената от 200 хил. лева и един апартамент си заслужава цената на детския живот.
Преди 3 години малката Даная за малко не се удави в басейна в къщата на Big Brother. Ще позволим ли днес децата на България да потънат в мътните води на продуцентски интереси и жаждата за известност на своите родители?
Вижте повече тук
« назад
|