Какви са религиозните и социални нагласи на британските християни през 2011 г.
03 Март 2012 г.
Социологическо проучване на фондация „Ричард Докинс” (Великобритания) показва, че британските християни са с преобладаващо светски нагласи по редица въпроси, свързани от правата на хомосексуалистите до темата за религията в обществения живот.
Религия и правителство
• Три четвърти от британците (74%) са категорични или са склонни да се съгласят, че религията не трябва да има влияние върху обществения ред, като само един на всеки 8 души (12%) смята, че би трябвало.
• Противниците на идеята Великобритания да има официална държавна религия са повече от тези, които подкрепят идеята, като почти половината (46%) се обявяват „против” и само една трета (32%) са „за”.
• Налице е значителна подкрепа относно предложението религията да бъде частна, а не публична сфера. Запитани до каква степен подкрепят твърдението, че правителството не бива да се намесва в религията, 79% са категорично съгласни или са склонни да се съгласят с това, срещу едва 8%, които са на обратното мнение.
Образование
• Въпреки че християните подкрепят финансираните от държавата училища по религия, тяхната подкрепа намалява, когато въпросът се отнася до нехристиянските училища.
• По-малко от една четвърт (23%) смятат, че преподавателите в държавните училища трябва да учат учениците да бъдат религиозни като цяло, 15% преценяват, че учениците трябва да бъдат възпитавани конкретно в християнската вяра. Повечето анкетирани (57%) смятат, че финансираните от държавата училища трябва да преподават знания за основните религии в света, без да показват пристрастия към определена религия и без да се опитват да насаждат конкретна вяра.
• Повечето християни (38%) се противопоставят на идеята за преподаване на креационизма в държавните учебни заведения.
Практическа вяра
Запитани защо определят себе си като християни, по-малко от трима на всеки 10 души (28%) казват, че една от причините за това е, че те вярват в ученията на християнството. Хората считат себе си за християни най-вече защото са евангелизирани от някого и кръстени впоследствие (72%) или защото родителите им са членове на религиозна група (38%), а не толкова поради лични убеждения.
Изследването цели да изследва броя на християнските практики, включително редовното четене на Библията и молитвата извън църковните служби, за да се определи степента на тяхното разпространение сред респондентите, идентифициращи се като християни. Част от резултатите са следните:
• По-голямата част от участниците в изследването (60%) признават, че не са чели Библията най-малко от една година.
• Над една трета (37%) никога или почти никога не са се молили извън църковната служба.
• Само една четвърт (26%) казват, че твърдо вярват в силата на молитвата, докато един на всеки петима души (21%) казва, че не вярва истински или изобщо не вярва в молитвата.
Като цяло резултатите от изследването показват, че броят на пълнолетните граждани на Великобритания, идентифициращи себе си като християни, е намалял значително. Интервютата са проведени в периода 1–7 април 2011 г.
Източник: ipsos-mori.com
всички новини »
|