Растящите църкви в Китай отслабват властта на Комунистическата партия
, 23.02.2012
Принос за динамичното развитие на Китай имат и християните, при това ролята им в този процес никак не е за подценяване. Християнските църкви обаче, които строго бранят своята независимост от държавата, са трън в очите на комунистите.
Девон Чанг се присъединява към Комунистическата партия на 18-годишна възраст. Баща му смятал, че това ще е полезно за напредъка му в кариерата. Година по-късно обаче Чанг става християнин. Той получава работа в министерство в Пекин, убеден, че тя е отговор на молитвите му, а не плод на факта, че името му фигурира в партийната книга. Чанг крие своята вяра от колегите, защото в противен случай би изгубил работата си. Но след известно време вече сам иска да напусне. Въпреки че неговите родители вярват, че партията би защитила семейството му по-добре от Бог, самият Чанг е уверен, че партийното членство и вярата не са съвместими.
Девон Чанг е сред милионите образовани китайци от големите градове на страната, които избират да следват Христос. След 1990 г. те коренно променят облика на местната църква. Според Иън Прескот от мисионерската организация OMF най-голям е броят на християните в южните крайбрежни провинции, като на места те са над 15% от населението. От друга страна, в някои азиатски райони на Китайската народна република живеят само шепа християни. С масовата миграция към градовете на Китай, според Прескот, броят на вътрешните мигранти ще достигне половин милиард души в следващите няколко десетилетия – китайското християнство придобива градска физиономия и утвърждава своя мобилен характер, като последиците от всичко това за страната и за цяла Азия засега са труднопредвидими.
Списание Economist разкрива, че управляващите комунисти изостават в много отношения спрямо християните в страната. Разликите между провинциите и градовете са поразителни. Активните християни имат разрешения за достъп на много места или най-малкото никой не ги безпокои. Например по време на едно от евангелските богослужения за Рождество Христово полицейските служители решават да дадат свобода на организаторите и оставят на тях грижите за реда, по който ще протича събранието. На друго място обаче по същото време булдозери събарят християнска църква. Някои функционери от управляващата партия демонстрират симпатии към християнството, защото то насърчава почтеност и честност и се противопоставя на моралната нестабилност на жадното за консумация китайско общество. Според Прескот някои представители на управляващата партия дори са готови да възприемат християнските ценности. Други обаче разглеждат християнството като въплъщение на западната стратегия, която цели подкопаване ролята на Китай, както и неговото унищожаване.

Обезпокоени от нарастващото социално недоволство, управляващите предвиждат налагането на строг контрол, особено над християните, както и борба срещу нерегистрираните домашни църкви и верните на Рим католици. В края на миналата година влиятелен идеолог предупреди за предстояща „миграция” на китайските християни към Комунистическата партия. Според Economist всяко обединение в Китай, което има структурата на гражданско общество и може да се организира само, буди подозрение у властите. Дисидентите в страната и техните близки имат тежък живот.
Според изчисленията на Джейсън Мандрик – експерт в областта на религиозната статистика, в Китай вече живеят над 100 млн. християни. Те представляват едно значително малцинство от общото население на Китай, което се смята, че е 1,3 млрд. души.
Източник: livenet.ch
« назад
|