Двама близки приятели се срещнали. Поводът бил наближаващият католически празник Свети Валентин или, както го наричат, Празника на влюбените. Момчето търсило съвет от своя добра приятелка, какво да купи за подарък на момичето, което обича.
– Все още не знам какво да й купя за Свети Валентин. Знам, че този ден е специален, но какво да бъде? – казал той
– Защо си мислиш, че само този ден е специален? – попитала тя.
– Понеже е Денят на влюбените и се празнува почти в цял свят – отговорил той.
– Когато обичаш един човек, не би ли трябвало всеки ден когато си с него да е специален за теб? – попитала тя.
Точно това е въпросът, който може да си зададем днес. Кой ден е празник на нашата любов в живота ни? Денят, в който предложиш брак и получиш съгласие, или денят на сватбата? Какво ще кажем за деня, когато ни се е родило първото дете, или деня на първата годишнина?
Това, което днес можем да видим, е, че много хора се сещат за това, колко е специален човекът до тях, в определени дни и празници. Но не мислите ли, че това е лицемерие?
Преди време гледах един филм. В него една двойка празнуваше своята 30-годишнина. Мъжът се изправи и хвана микрофона. Там, пред всички техни приятели, той призна, че обича своята съпруга по същия начин, по който я е обичал и преди 30 години. Всички започнаха да ръкопляскат. Но на какво ръкопляскаха? На факта, че неговата любов не беше пораснала?
Днес думите „Обичам те“ са станали като някакво клише, което човек употребява, без много да се замисля всъщност какво е любовта.
Спомням си, че преди година гледах едно предаване и там питаха ученици, дали вярват в любовта. Отговорът на почти всички беше или „Не“, или „Съществува само във филмите“.
Можем сами да забележим, че хората са изгубили вяра в съществуването на любовта. Обаче въпреки това на 14 февруари много от тях ще празнуват точно нея. Това не ви ли изглежда безсмислено?
Една от най-големите нужна на човека е нуждата от любов. Днес хората се опитват по всякакви начини да задоволят тази потребност. И се замислих, че няма как да говорим за истинската любов, ако не погледнем към Източника. Един от апостолите записва: „Който не люби, не е познал Бога; защото Бог е любов” (І Йоан 4:8). Може ли да си представим съществуването на любовта без Бога? От тези думи на ап. Йоан можем да разберем защо хората са спрели да вярват в любовта. Защото или никога не са познали нейния Източник, или са спрели да вярват в Него. Възможно ли е някой да познава какво е истинската любов, ако не познава Бога?
Гръцкият философ Платон казва: „Любовта е стремежът на хората към съвършенство, след като две души се допълнят до едно хармонично цяло“. Днес ние откриваме същият този стремеж в хората, но, уви, все по-често този стремеж завършва с развод. Кое се е променило? Ако отново погледнем към думите на ап. Йоан, можем да видим, че, изглежда, нищо не се е променило. Бог продължава да бъде Източникът на любовта, но хората продължават със свои усилия да се стремят към нея. Как е възможно да има хармония и цялост, ако Бог не присъства в нея? Как може да съществува истинска любов между хората, ако неин източник не е Бог?
Една от най-големите грешки на човечеството е, че иска да постигне всичко, но без Бога. И пак се връщаме на празника Свети Валентин, но нека погледнем какво казва историята за този ден.
Според Католическата енциклопедия от 1908 г. има поне трима светци, наречени Валентин, и всички те са били мъченици и са записани под датата 14 февруари. Връзката между свети Валентин и романтичната любов не е спомената в нито един ранен исторически документ и се счита чисто и просто за легенда. За първи път се прави асоциация между свети Валентин и романтичната любов през 14. век в Англия и Франция. Там хората вярвали, че на 14 февруари птиците се ухажвали. Това можем да прочетем в литературните произведения на Джефри Чосър от 14. век. В едно от тях той пише: „Това се праща на Свети Валентин, когато всяка птица идва и избира своя другар“. Сега можем донякъде да добием представа, откъде започва всичко с този празник.
Въпросът, който трябва пак да си зададем, както в началото е: кой ден е празник на любовта в нашия живот? Кога се радваме, кога сме благодарни, кога оценяваме този, за когото казваме, че обичаме?
Истинската любов не зависи от празници. Това не е повод тя да порасне и да се развие. Всеки човек сам решава кога, колко и как да обича някого. Но преди това трябва да кажем, че любовта е дар от Бога и Той е нейният Източник.
И накрая можем да заключим, като кажем, че Свети Валентин е просто един ден, в който ние можем да обичаме някого малко повече от предишния ден, но любовта не се ограничава в един ден, а израства с всеки следващ.