Хавайска двойка използва изкуството като възможност да занесе духовна надежда в Япония
02 Март 2012 г.
Десет месеца след като чудовищното земетресение от 9 степен по скалата по Рихтер и последвалото цунами опустошиха част от Япония, унищожавайки ландшафта и начина на живот на много от нейните жители, Бъртън и Кат Сю се чувстват привлечени към региона повече отвсякога. „Вратата е отворена точно сега, защото цунамито изличи всичко, което японците бяха съградили”, заяви Kат, която заедно със съпруга си Бъртън заминава за Япония в средата на януари т.г. като участник в мисионерския проект The Butterfly Project.
Двамата съпрузи, които са членове на японска християнска църква в Сан Диего, се надяват да използват творчески изкуствата, за да запълнят физическата и духовна празнина, зейнала след бедствието от 11 март 2011 г. Бъртън – компютърен мениджър, който напуска работа на 6 януари т.г., за да се отправи към мисионерското поле, планира да използва своите знания и умения като начин да помогне на японците да преодолеят своята болка и страдание. А съпругата му Кат – инструктор по хула (хавайски традиционни танци), ще организира семинари в усилията си да достигне до душите и сърцата на жените.
Тя напуска работата си като работодател в компания, специализирана в IT-услуги. „Трудно ни беше да оставим всичко това, но знаем, че Бог ще осигури”, уверен е компютърният специалист Бъртън, който междувременно е изучавал илюстрация в колеж по дизайн и е работил в холивудската филмова компания Dreamworks. „Нашата молитва е един ден да започнем изграждането на взаимоотношения с църкви и различни организации”, споделя надеждите си Бъртън.
Фокусът на семейство Сю ще бъде върху терапевтичната работа чрез семинари в местата, където пострадалите от земетресението продължават да живеят във временни жилища. Липсват все още цели градове и много транспортни връзки остават прекъснати.
Хуманитарните усилия обаче срещат отпор заради самата японска култура, която поставя силен акцент върху независимостта. В много случаи японците прибягват до т.нар. самоубийства на честта, за да не бъдат в тежест на близките си. Практиката е станала толкова популярна, че по данни на Асошиейтед прес през 2010 г. японското правителство отпуска 133 млн. долара за превенция на самоубийствата. Религията също е основен фактор за това, тъй като по-малко от 1% от населението се идентифицират като християни.
Повечето изповядват шинтоизма, както и вярата в природни сили, например в духовете на вятъра, на реки, дървета, планини, скали и т.н. Много японци практикуват и будизъм. „Япония е една от най-големите сили в развития свят и все пак тя си остава една от най-слаборазвитите страни в света в духовно отношение – подчертава Бъртън и допълва: – Мисля, че цунамито представлява най-голямата възможност за духовен прелом в Япония след Втората световна война”.
Източник: christianexaminer.com
всички новини »
|