Сирийските християни са поставени натясно, алармират правозащитници
02 Март 2012 г.
Тъй като Сирия все повече се доближава до етапа, в който ще бъде обявена мащабна гражданска война, очертаващите се перспективи пред християнското население – най-многобройното в Близкия изток, с изключение на Египет, са доста мрачни. Повече от 11 месеца от началото на уличните демонстрации срещу сирийския президент Башар ал-Асад Сирия е в ситуация на все по-ескалиращо насилие – в началото на февруари т.г. сирийската армия открито атакува въоръжените опозиционни сили, както и цивилни цели в контролирания от бунтовниците град Хомс, където при обстрел са убити около 200 души.
Макар по-малко популярна, в Сирия се наблюдава и друга форма на насилие, твърдят християнски групи, позоваващи се на достоверни източници сред местното население: протестиращите срещу правителството са насочили гнева си и срещу невъоръжени християни, симпатизиращи на режима. Съобщение на Open Doors – САЩ, от 7 декември м.г. гласи: „Враждебността към християните в размирна Сирия расте”.
На 23 януари базираната във Вирджиния организация Jubilee Campaign докладва: „Християните са атакувани от „мирно протестиращи” граждани на Сирия”. Според друг доклад, публикуван същата седмица от организацията Barnabas Fund, „християните в Сирия са подложени на серия от отвличания и убийства, 100 души са мъртви”. Това е значителен удар за християнското население, което се радваше на спокойствие и сигурност при настоящия режим.
Досега сирийският президент Башар ал-Асад – част от малка шиитска общност в Сирия, осигуряваше забележителни свободи за останалите малцинства в страната, отчасти и за да си осигури тяхната подкрепа. Сирия се отличава от съседните арабски страни по общественото приемане на християнството. В северната част на Сирия древните християнски общности открито се покланят на арамейски – езика, на който е говорил Исус.
Ако опозиционните сили обаче поемат контрола над Сирия, агресията ще ескалира още повече, застрашавайки една от последните многочислени общности от християни в Близкия изток. И докато свалянето на Асад от власт би било добра новина за САЩ от гледна точка на американските интереси в региона, тъй като Асад е в съюз с Иран, то за християните последиците от всичко това могат да се окажат разрушителни.
Източник: crosswalk.com
всички новини »
|