Ще се присъедините ли към Лозанския глобален дебат?
, 16.10.2009
Джулия Камерън
Директор външни отношения за Кейптаун 2010 (/1)
Последните 20 години нямат аналог в историята. Животът, както и начинът ни на мисленe се промениха изцяло. Младите хора под 25 години започнаха образованието си във време, когато концепцията за истината вече минава за отживелица. В резултат на това последният четвърт век се оказа благодатна почва за разпространението на безнравствения прагматизъм и не е чудно, че той бе радушно приет в много области от живота. В църквата има нужда от водачи, които да разбират времената – като Исахаровите мъже (І Летописи 12:32).
Това загърбване на истината дойде в един необичаен период от историята. Преди 20 години едва ли бихме си представили сегашната дигитална ера. Освен промените, които тя доведе, наблюдаваме развитие на биотехнологията и новите възможности, свързани с изучаването и манипулирането на различни наноразмерни материали. Тези 3 области, взети заедно, дадоха път на всичко, което грешното човечество може да си пожелае – вече всичко е достъпно.
Предупреждението „и ще бъдете като Бога” (Битие 3:5) изведнъж започва да придобива смисъл. В сравнение с това грехът на Вавилон изглежда нищожен.
Възникват нови въпроси, различни от вече познатите ни. А старите въпроси придобиват нови форми. Помислете например за проблемите, свързани с бума на човешката миграция през последните 50 години, или тенденциите в урбанизацията, проникването на други религии. Християните трябва да говорят. Глобалните въпроси трябва да бъдат обсъждани в глобален дебат.
Нека поговорим
Въпреки че след събора в Ерусалим (Деяния на апостолите 15) са се състояли още много срещи с дискусии по важни теми, сега са подготвя една много по-различна среща.
Лозанското движение (/2) отправя покана до евангелските среди по целия свят да обсъдят заедно някои от най-съдбовните въпроси на нашето време, свързани с евангелизирането на света. Присъединете се към нас от октомври т.г. нататък.
Нека си подадем ръка и да работим съвместно – да се изслушваме, съветваме и да се учим едни от други. Благодарение на интернет за пръв път в историята това е съвсем възможно. Вече почти всеки има достъп до интернет – ако не от дома си, то поне в университета или интернет клуба. Има страни, в които наши братя и сестри имат ограничен достъп до световната мрежа поради политическия режим в страната им. Ние не сме забравили за тях.
Господ е дал дарби на църквата, за да бъдат споделяни с другите. Чрез тази инициатива африканците могат да споделят своята радост и постоянство, индийците – тяхната мъдрост за това, как се живее в контекста на плурализма, преследваната църква – ценния опит да си съучастник на Христовите страдания, обращенците от друга вяра – прозрението им как да бъдат достигнати тези, чиято вяра са изповядвали в миналото, както и Западът със своите научни изследвания (които не бива да забравяме, че се зараждат в Северна Африка), и т.н.
Съществуват неподозирани начини, чрез които можем да споделяме тези дарби въпреки езиковите бариери – автоматичен превод (google translate например– б.р.). Автоматичният превод не е съвършено средство, но ако всеки се посвети на достоверността на Писанията и е готов да се вслушва, да се учи от другите, ще успеем да се разберем. Усилията, които ще бъдат положени за осъществавянето на глобалния дебат ще бъдат щедро възнаградени.
Кой го организира?
Лозанското движение в сътрудничество с различни издателства по света предоставя 12 ключови статии от видни богослови по теми, засягащи глобалната църква. Всяка статия ще бъде публикувана в един и същи месец едновременно от всички, за да предизвика глобален дебат. За всяка отделна статия са определени четирима отговорници от различни части на света. Статиите ще бъдат придружени от видеоматериал в интернет, фотоесе и коментари от хора като вас.
За да се включите в дебата, който започва от октомври т.г., посетете www.lausanne.org/conversation
Как ще функционира?
Чрез блогове, форуми и други интерактивни средства като Туитър и Фейсбук. Глобалният дебат ще даде възможност да се чуе мнението на всеки един човек. „Желязото остри желязо” (Притчи 27:17) и „Мъдростта е с онези, които приемат съвети” (Притчи 13:10). Ето защо се надяваме, че Господ ще използва този дебат, за да ни разпали не само за разговор, но за изготвяне на стратегия и действия.
Какво ще обсъждаме?
Когато разговорите се предават от човек на човек, те придобиват свой собствен живот. Статиите ще разпалят дебат и в други области, тъй като никой въпрос не е изолиран.
Встъпителната статия е написана от Кристофър Райт, изследовател на Стария завет и президент на Langham Partnership International (служението на Джон Стот в САЩ). Тя разглежда темата, залегнала в Лозанския завет – „Цялата църква” занася „цялото Евангелие по целия свят”. Авторът изтъква, че за да изпълним тази задача успешно, ние трябва да четем „цялата Библия” – нещо, което евангелистите често не правят. Дебатът ще е върху последната заповед на Господ Исус Христос, която е валидна и до днес – да разнасяме Неговото славно Евангелие до всички хора и до всички сфери на човешката дейност и общество.
Следващата статия ще разгледа „Евангелието на благоденствието”. Бъдещите статии ще се спират върху теми като околната среда, века на биотехниката, урбанизацията, новите проблеми, възникнали от масовите емигрантски вълни по света.
Помислете си и се молете как да се включите в Лозанския глобален дебат. Нека наистина „Желязото остри желязо”. Нека вашата църква, колегите и приятелите ви християни също се включат. Вярваме, че този дебат ще бъде средство за благословение на Христовата църква на Земята.
(/1) - От 16 до 25 октомври 2010 г. около 4000 евангелски лидери от 200 страни ще се съберат в Кейптаун, Южна Африка, за Третия лозански конгрес за световна евангелизация.
(/2) - Надденоминационно евангелско движение, което насърчава към по-голям ангажимент в световната евангелизация. Движението е създадено през 1974 г. след като Били Греъм свиква конгрес в Лозана, Швейцария, на който присъстват хиляди участници и изтъкнати световни евангелски лидери, като Джон Стот и Франсис Шефър. Участниците изготвят Лозанския завет, който се превръща в манифест за евангелските вярващи по цял свят.
« назад
|