Music Idol: „В 21. век скромността не краси човека”
Ивайло Ябълкаров, 26.05.2008
Живеем в 21. век. Векът на още по-модерните технологии. Векът на още по-ниския морал. Векът на глупостта.
Една такава глупост чух преди време. Авторът й бе един от водещите на хитовото риалити Music Idol. Той перифразира известната мисъл: Скромността краси човека. След намесата му тя прозвуча така: Скромността през 21. век не краси човека.
Логичният въпрос, който можем да си зададем, е: след като не го краси, какво го прави? Може би скромността през 21. век загрозява човека? Или пък го прави да изглежда смешен, изостанал и глупав? Какви щастливци сме тогава, че живеем в този век! Векът, в който няма нужда от традиционните консервативни ценности или в най-добрия случай те са доста изменени. Това е векът, в който се пропагандира, че бракът е остарял, демоде, скучен и че извънбрачното съжителство е идеалният вариант. Може би сега известната максима: Като се обичат младите, да се вземат (разбирай оженят) трябва да премине в осъвремененото: Като се обичат младите, да заживеят заедно.
Това е векът, когато, да си девствен, е ненормално. Вместо това учим невръстните деца, как да си служат с презервативи.
Това е векът, в който са модерни лозунги като целта оправдава средствата и старозаветният принцип зъб за зъб. Те все повече изместват повелите на Христос да обичаме ближния както себе си и да правим на другите това, което искаме да правят на нас.
Това е векът, в който хората все повече следват фразата: Приятел – някого, когото мога да използвам, а не: Приятел обича всякога и е роден като брат за във време на нужда. (Притчи 17:17)
За съжаление става все по-видимо, че това е векът и на нарастващото неуважение към по-възрастните и към авторитетите. Когато аз бях дете (това не беше много отдавна), да не поздравиш възрастен или да не му отстъпиш място в автобуса, се приемаше за признак на лошо възпитание, а сега е нещо нормално.
След всичките изброени ценности, зачеркнати от съвременното ни общество, дойде ред да се забрани и скромността и да се възпее гордостта. Край на смирението! Ред е на високо вирнатите носове!
Нека да сравним думите на водещия на Music Idol с думите на Бог.
Темата за смирението и гордостта е една от най-застъпените в Библията. В Притчи 11:2 се казва: „Дойде ли гордост, дохожда и срам; а мъдростта е със смирените.” От този стих е ясно, че колкото и оригинално да звучат думите на водещия, в тях няма нищо мъдро, защото мъдростта е със смирените.
Смирението и скромността са жизнено необходими, защото без тях не можем да бъдем богоугодни. Бог казва, че мрази гордостта (Притчи 8:13). Давид се моли Господ да го предпази от гордост, защото иначе няма да бъде непорочен и няма да бъде очистен от много престъпления (Псалм 19:13).
Без смирение не можем да се покаем. Просто защото няма да виждаме, да осъзнаваме и да признаваме нуждата си от Бог. Ще мислим, че можем и без Него.
Без смирение няма да можем да отдаваме почит един на друг. Няма да можем да си съчувстваме и да ходатайстваме за живота на ближния, защото няма да виждаме по-далече от носа си. Ще бъдем заети все със същото – себе си. Като истински Нарцис ще се интересуваме единствено от собственото си Аз и няма да имаме време нито за другите, нито за Бог.
Без смирение не е възможно да съществуват нито истински приятелства, нито истинска любов. Библията казва, че без смирение няма да опитаме от Божията благодат (I Петрово 5:5). Става ясно, че за да бъдем смирени, трябва да облечем смирението (Колосяни 3:12), т.е. да позволим на Бог да живее в нас.
Гордостта ни осквернява
Тя ни отдалечава от Бог (Марк 7:22). Помислете! Христос смирява Себе Си. Отказва се от властта. Слиза на Земята. Съобразява се със земните ограничения. Изпитва глад, умора, скръб, болка. Въпреки това, изтърпява всичко заради нас. Смирява Себе Си, за да дойде отново в слава.
От друга страна, дяволът – бившият славен ангел, се възгордява и пада, за да дойде денят, в който ще прекара вечността в ада.
Смирение или гордост? Изборът е наш. Последствията от избора също са за нас
Скромността не означава ниско самочувствие, малоценност или комплекси. За да си близо до Бог, не трябва да мразиш себе си. Ти си ценен. Може другите да не го забелязват и оценяват, но твоят Създател е сигурен в това. Доказателства има много, но ето само едно:
След като Бог сътворява човека, Той поглежда към творенията Си и вижда, че всичко е твърде добро (Битие 1:31). И ако не държи на нас, защо още продължава да ни търпи?
Скромността може да не е на мода през 21. век, но Бог не е променил отношението си към нея.
Какво избираш да бъдеш – модерен или богоугоден?
« назад
|