Израел – далечен и близък
ЕВ, 12.05.2008
На 14 май се навършват 60 години от създаването на държавата Израел.
Израел е единствената страна, в която юдаизмът се изповядва от болшинството от нейните граждани. Според Централното бюро за статистика в Израел през 2005 г. населението се състои от 76,1% евреи 16,2% мюсюлмани, 2,1% християни и 1,6% друзи (племе, изповядващо особена разновидност на мюсюлманската религия), а останалите 3,9% не се определят към никоя религия.
През 2006 г. 10% от евреите определят себе си като хареди (крайно ортодоксална юдейска секта), 10% се определят като религиозни, 14% като религиозни традиционалисти, 22% като нерелигиозни традиционалисти (които не спазват стриктно юдейските религиозни закони) и 44% като светски. От всички израелски евреи 65% вярват в Бог и 85% празнуват еврейската Пасха. Други източници обаче посочват, че между 15% и 37% от евреите се определят като агностици или атеисти.
Евреите нямат навика да се причисляват към определено течение на юдаизма (като реформистки юдаизъм или консервативен юдаизъм), вместо това определят религиозната си принадлежност в зависимост от това, до каква степен практикуват религиозните си убеждения.
От арабските евреи през 2005 г. 82,7% се определят като мюсюлмани, 8,4% – друзи, и 8,3% – християни. Малко повече от 80% от християните са араби, а останалите са имигранти от бившия Съветски съюз. Около 81% от християнските бебета се раждат от арабски жени.
На проведено през 2007 г. проучване от Израелския демократически институт 27 % от израелските евреи казват, че спазват съботата (шабат), докато 53% казват, че изобщо не я спазват.
Християнството в Израел
Християните понастоящем са най-малобройната религиозна група от т.нар. Аврамови религии (юдаизъм, мюсюлманство, християнство). Повечето от постоянно живеещите християни в Израел са араби или чужденци, дошли да живеят и работят в църквите и манастирите в страната.
Големият парадокс, свързан със земята на Израел и околните земи, е, че въпреки че според християнските учения там се е родил, живял и е разпънат Исус (за християните църквата на Божигроб в Ерусалим е едно от най-светите места), в страната живеят много малко християни в сравнение с юдеите и мюсюлманите. Това се дължи на две причини: 1. нахлуването на исляма в Близкия изток измества християнството, и 2. със зараждането на модерния ционизъм, включително и промените в геополитическия баланс сред световните сили, милиони евреи се завръщат в новосъздадената държава Израел.
Повечето християни в Израел принадлежат главно към различните клонове на източноправославната църква, като те се грижат за различни църкви, манастири, семинарии и религиозни институции из страната и най-вече в Ерусалим. Това се дължи на факта, че Византийската империя управлява по-голямата част от Близкия изток от 4. до 15. век и тя приема и развива източноправославния клон на християнството. През 1054 г. последва разколът между Източната и Западната църква. През 15. век османските турци слагат край на Византийската империя. През 19. век Руската империя се нагърбва с отговорността да защитава интересите на християните, живеещи по Светите места, а днес значителна част от земята в Ерусалим е притежание на Гръцката православна патриаршия в Ерусалим.
През март 2000 г. папа Йоан-Павел II посещава Израел като част от продължителния опит да се сложи край на вековната вражда между Католическата църква и юдеите. Главата на Римокатолическата църква посещава Яд Вашем (израелския Национален мемориал на жертвите на холокоста) и се допира до една от светините в Ерусалим – Стената на плача.
В най-ново време едни от най-дейните застъпници на Израел са протестантските църкви. В края на 19. век и началото на 20. век протестантите се ползват с голямо влияние във Великобритания и някои смятат, че това е причината, поради която лорд Артър Балфур (1848–1930), английски министър-председател, изготвя т.нар. Балфурска декларация през 1917 г., с която Великобритания обещава да съдейства за създаването на еврейско „национално огнище” в Палестина.
Всяка година стотици хиляди християни евангелисти посещават Израел групово или индивидуално, за да видят с очите си и да почерпят вдъхновение от библейската земя.
В Израел има някои модерни месиански църкви, в които свободно се събират евреи, вярващи, че Исус е Месията.
Месианските евреи съчетават много от външната форма на юдаизма с убежденията на християнството и се покланят не само на Бог, но и на Исус, когото те наричат Йешуа. Те наблягат на това, че самият Исус и неговите ранни последователи са били евреи. Повечето привърженици в Израел отхвърлят традиционното християнство и неговите символи и предпочитат да отбелязват еврейските празници. Въпреки че последователите на месианския юдаизъм официално не се признават за евреи съгласно Закона за правото на завръщане, в страната има около 10 хил. месиански евреи, повечето от които са имигранти от бившия Съветски съюз. В Ерусалим има 12 месиански църкви. На 23 февруари 2007 г. израелският новинарски Канал 2 излъчи документален филм за нарастващия брой месиански евреи в Израел.
В последните години християнското население в Израел значително се увеличава заради имигрантите от най-различни страни, дошли да работят в страната. Има многобройни църкви, особено в Тел Авив.
« назад
|