Как да реагираме при тормоз и гонение (част 2)
ЕВ, 09.04.2008
Не засягам често темата за гонението и тормоза, защото в нашата култура ми се струва, че християните сами си ги докарваме чрез думите и делата си. Лично аз смятам, че медиите в нашата страна са предубедени към християните като религиозна група. Възможно е не особено удачните публични изказвания на някои християнски лидери да са допринесли за това.
Как да реагираме при тормоз?
1. Разпознайте източника.
В Ефесяни 6:12 се казва: „Защото нашата борба не е срещу кръв и плът, а срещу началствата, срещу властите, срещу духовните сили на нечестието в небесните места.” Бог е враг на дявола. Ако сте родители, аз мога да ви причиня зло, но ако искам наистина да ви нараня, ще посегна на децата ви. Ако сторя зло на децата ви, всъщност наранявам вас. Дяволът не може да стигне до Бога, затова той се опитва да нарани Божите деца. В Откровение 12:10 се казва, че Сатана клевети Божите чада. Човекът, който ви тормози на работното място, не е причината за проблема. Така че не забравяйте, че борбата ни е духовна.
2. Не отвръщайте на лошото с лошо.
В Римляни 12:17–19 четем: „На никого не отвръщайте зло за зло (...) не си отмъщавайте (…) а дайте място на Божия гняв.” Не забравяйте кой е нашият враг. Човекът, който ни тормози, в действителност е само една пионка. Той дори може и да не осъзнава, че врагът го използва.
Светът обича да открива грешките в живота на християните. Ако не могат да открият недостатък, ако човек води един чист и почтен живот, те просто ще си измислят нещо. В Библията Исус беше обвиняван, че се напива. Нарекоха Го и чревоугодник. Изобщо – човек на живота. Но Исус никога не им отвръща с вулгарни думи. Той не им отвърна.
3. Отвръщайте с добро.
„Не се оставяй да те побеждава злото; а ти побеждавай злото с добро” (Римляни 12:21). Такава ли е естествената ви реакция, когато хората ви унижават? Нищо няма да постигнете, ако не им останете длъжни. Като малък много обичах да дразня сестра си. Установих, че когато тя се афектираше, аз знаех, че контролът е в мои ръце. Това се отнася и за всяка една друга ситуация. Реагираме ли негативно, излизаме извън контрол. Как да реагираме в такъв случай? „Обичайте неприятелите си и се молете за онези, които ви гонят” (Матей 5:44). Не е лесно на дело и е много непривично, но това ни заръчва Бог. Той ни казва да отвръщаме на лошото с добро. Ако някой ви унижава, вие му кажете добра дума. Ако някой ви тормози, отнесете се добре с него. Не отвръщайте на лошото с лошо, защото в противен случай изпускате юздите. Един важен принцип в живота, който трябва да научим, е, че можем да контролираме реакциите си. Не можем да контролираме случващото се с нас, не можем да контролираме какво другите ще кажат за нас. Не можем да контролираме събитията, гоненията или трудностите. Но можем да контролираме това, как ще реагираме и как ще постъпим в такива случаи. Отвръщайте с добро. Обичайте неприятелите си. Молете се за тях. Молете се с добро за тях. Молете се за Божията воля в техния живот. 4. Радвайте се. Защо трябва да се радваме? 1. Защото по този начин ще си проличи, че Божият Дух е във вас. Ако не си личи, че Божият Дух живее във вас, тогава никой няма да ви тормози: „Блажени сте, ако ви опозоряват за Христовото име, защото Духът (...) на Бога почива на вас” (I Петрово 4:14).
2. Защото така Бог ще може да ви има доверие: „А те (апостолите) си отидоха от Синедриона, радостни, че бяха удостоени да претърпят опозоряване за Исусовото име” (Деяния 5:41).
3. Защото страданието е временно „Защото нашата бързо отминаваща лека скръб произвежда все повече и повече една вечна тежина на слава за нас” (II Коринтяни 4:17).
Апостол Павел казва, че не гледаме на видимите, но на невидимите неща. Нещата, които се виждат с очите, са временни. Те не траят вечно. Нещата, които са невидими за очите, са вечни.
Затова апостолът казва да се радваме. Не се радвайте на болката. Целта на християнския живот не са гоненията, а да заприличваме повече на Исус. Ако сте като Исус, неизбежно е, но някой все някога ще ви нарани – било то с думите си или делата си.
Рон Корнайз
« назад
|