Евреи от племето на Манасия се завръщат в Израел след 2 700 години
ЕВ, 10.10.2006
ЕРУСАЛИМ. Стотици евреи от нeколкохилядна група в Индия, които смятат, че са едно от “10-те загубени племена” на Израел, са получили разрешение да емигрират в Ерусалим следващия месец. Това е изпълнение на мечтата на много от тях да се завърнат в родината си.
“Значението на това събитие е огромно дори и за най-закоравелите циници”, казва Майкъл Фройнд, председател на „Шавей Израел” – организацията, която е отговорна за връщането на племето.
“В крайна сметка кой е чувал за древно, загубено племе да се завърне в родината на предците си 2700 години след тяхното изгонване? Без да преувеличаваме, това изглежда като чудо от библейска величина”, допълва Фройнд.
Цяло десетилетие групата на Фройнд работи, за да помогне за имиграцията на бней менаше, 7-те хиляди индийски граждани, които вярват, че са потомци на Манасия, един от двамата синове на библейския патриарх Йосиф. Племето живее в два индийски щата – Мизорам и Манипур, където са били изгонени преди 2700 години от асирийския цар. Групата, която е запазила древни еврейски традиции и ритуали, се е опитвала през последните 50 години да се завърне в Израел.
През последното десетилетие „Шавей Израел” и Фройнд заедно с други организации са върнали 800 членове на бней менаше обратно в Израел. Много са се установили в Ерусалим, Юдея и Самария. Около 80 живеят в ивицата Газа, която бе евакуирана това лято от израелското правителство.
Първоначално те са дошли в Израел като туристи, със съгласието на Министерството на вътрешните работи. След пристигането си официално са приели юдаизма и са станали граждани. Но дипломатически спречквания за спрели емиграционния процес през 2003 г. , когато някои от служителите в израелските министерства са отказали да издадат на останалите от групата в Индия разрешения за пътуване.
С цел да улесни процеса Фройнд е помолил за помощ главните равини, които са посетили Индия миналата година, за да се срещнат с членовете на бней менаше и да го обърнат към юдаизма. Веднъж официално приели юдаизма, племето може да кандидатства за израелско гражданство чрез Закона за завръщането, който гарантира убежище на евреи от всички страни по света.
218 души са определени да летят следващия месец. В началото новите имигранти ще живеят в специални центрове в Назарет и Кармиел в Северен Израел. Те ще получават помощ от Израелската агенция, групата на Фройнд и Американското международно сдружение на християни и евреи.
“Емигрирането на тези 218 евреи ще даде старт на процеса на завръщане на останалите 7000 души от бней менаше, които копнеят да се бъдат отново у дома”, твърди Фройнд.
Според устна традиция на бней менаше племето е било пратено в изгнание далече от Израел и изтикано на изток, докато накрая се е установило в граничните райони между Китай и Индия, където повечето от тях живеят и до днес. Мнозинството от тях спазва обичаи, близки до еврейската традиция, включително и спазването на съботата, закона за еврейската храна кошер, практикуването на обрязването на осмия ден и семейната чистота според изискванията на Талмуда.
През 50-те години на 20. век няколко хиляди души от племето тръгнали пеша да се завръщат в Израел, но били бързо спрени от индийските власти. Сега необезпокоявани, много от тях започват да практикуват ортодоксалния юдаизъм и решават да се завърнат в Израел. Днес те посещават специални центрове, основани от „Шалвей Израел”, в които се учат на еврейските традиции и съвременен еврейски език.
“Завръщането на бней менаше е историческо събитие – заявява Фройнд, – то е буквалното изпълнение на видението на пророците, че нашият народ ще се завърне в Израел от четирите краища на Земята. Това е навременен пример, който показва възраждането на Израел.”
« назад
|