Криза за лидери
ЕВ, 10.02.2006
От Гроздан Стоевски,
PR директор на сдружение „Интегра БДС”
и национален координатор на EQUIP за България
В ония дни нямаше цар в Израиля; всеки правеше каквото му се виждаше угодно. Съдии 21:25
Днес много се говори за криза. В медиите се говори за икономическа криза, криза в общественото доверие, криза с боклуците на София, политическа криза, демографска криза и т.н.
Всъщност кризата в нашето общество е една – на силни лидери с харизма и стабилни морални ценности.
Много се спори за употребата на чуждицата „лидер”. Може би най-близката българска дума е „водач”, но в последно време думата се среща предимно като „водач на МПС”... Думата „ръководител” създава впечатлението за началник, шеф, но не и за харизматичен и обаятелен лидер. Сменихме старите термини с нови, но съдържанието остава същото.
Социалистическият “бригадир” стана „мениджър по човешки ресурси”, но не и лидер!
Лидерството означава влияние. Нищо повече. Нищо по-малко. Това е да влияеш на други хора за цел, която си заслужава. Лидерството не зависи от титли или позиция. Зависи от това, да получиш визия от Бога и да мобилизираш другите да я изпълните заедно. Когато това се случи, виждаме лидерство в най-чистата му форма... Водачът трябва да спечели правото си да води, а хората избират сами кого да следват. Oсуълд Сандърс
В християнските среди напоследък много се говори за духовно лидерство и водачество, но въпросът е колко се практикува. Кризата в обществото не е подминала и евангелските църкви. Сами не искаме да си го признаем, но докато има разцепления в църквите, разводи, финансови скандали и разбити взаимоотношения, всъщност говорим за криза на нашето лидерство.
Лидерите днес трябва да изграждат лидерите утре, а не да „циментират” своето лидерство за вечността...
Най-простият тест за всеки един, който смята себе си за лидер, е да се обърне и да види кой го следва... Лейтън Форд
Божието царство не се състои в думи, а в сила! (I Кор. 4:20) Тези думи на апостол Павел са особено актуални днес, когато имаме достъп до най-различна информация и литература в областта на лидерството – както от християнски, така и от нехристиянски автори; както печатни, така и електронни издания; както конференции на живо, така и виртуални семинари...
Днес живеем в нова епоха. Епоха на глобализация – времето и разстоянията вече не са фактор, както през 19. и по-голямата част от 20. век. Епоха, в която организациите и църквите стават все „по-плоски” – т.е. старата йерархична и пирамидална структура става все по-нефункционална. Епоха, в която информационните технологии и интернет влияят на всяка област от живота ни – лидерство, работа, служение, брак и семейство и т.н.
Днес живеем в епохата на интелектуалния мениджмънт, т.е. управлението на знанието.
Пеш Фрамджии
консултант от „Deloitte&Touchе”, Лондон
Известният автор, проповедник и експерт в областта на лидерството Джон Максуел разграничава четири фази на израстването в лидерството, свързани с управлението на знанието:
1. Не знам колко много не знам, но си мисля, че знам много и един ден го разбирам по много драстичен начин.
2. Знам колко много не знам – това е началото на лидерското израстване. Човек на този етап вече е претърпял провал като лидер по един или друг начин (авторът на тази статия не прави изключение).
3. Израствам и знам, и започва да се вижда – за да бъдеш лидер утре, трябва да започнеш да израстваш още днес. Лидерството е процес за цял живот, а не еднократно събитие.
4. Вървя напред поради това, което знам – това е моментът, когато изграденият лидер започва уверено да изгражда други лидери (II Тим.2:2) и да допринася за Божието дело с своята зрелост и лидерско влияние.
Всеки един от нас може сам себе си да прецени на кой етап се намира от своето лидерско развитие.
ПОКАНА
В тази връзка бих искал да предоставя на читателите на „Евангелски вестник” една съвсем нова възможност за лидерско израстване. Това е програмата „Мандат за милион лидери” на международната християнска организация EQUIP, основана през 1996 г. от Джон Максуел.
В контекста на това, че лидерството не е едно събитие или конференция, а процес за цял живот, сдружение „Интегра БДС” съвместно с Обединени евангелски църкви, Студио 865, ВЕБИ, „Младежи с мисия” и др. бихме искали да ви поканим да се включите в тази тригодишната програма за обучение на лидери на Джон Максуел и EQUIP.
Общи условия за участие:
- Желание за развитие в областта на лидерството според принципите и материалите за обучение на Джон Максуел (www.iequip.com).
- Възможност за практическо приложение на научените принципи – в професията, в служението, в обществото, в семейството.
- Възможност за предаване научените принципи и обучение на други 25 души между всяка конференция. С други думи, за да продължите с всяка следваща конференция, вие трябва да обучите други 25 души (колеги, приятели и т.н. – цифрата 25 е пожелателна, тя може да бъде плюс-минус 5 души) на това, което вие самите сте научили. Форматът за обучение избирате вие! Важно е съдържанието да бъде успешно предадено преди следващата конференция!
Програмата включва ШЕСТ КОНФЕРЕНЦИИ – по две на година (обикновено ранна пролет и ранна есен), като на успешно завършилите ще бъде даден сертификат от EQUIP и Джон Максуел.
Лектори: п-р Фил Стърн и п-р Гейнс Дитрих, Сейнт Луис, Мисури, САЩ
Дати на първата конференция за обучаващи: 23–25 март 2006 г.
Място: гр. Банкя
За регистрация и допълнителна информация: Гроздан Стоевски, 0896 685 672, grozdan.stoevski@integra-bds.bg и www.equip.hit.bg
« назад
|