Силната жена
Христина Панджаридис, 09.05.2011
Силната жена! Жената личност. Жената, в която тече кръв, разредена с борбеност и стръв. Постигнала успехи и не спираща да ги търси. Неуморна. Сливаща понякога деня и нощта.
Жената, която харесват другите жени и тайно или явно й завиждат.
Обичат ли мъжете успешните жени? Допадат ли им амбициозните им колежки, познати? Аплодират ли желанието за реализация на своята любима и дали търпението им няма да намалее, когато тя стане съпругата им?
„Бъди силен и смел!” – за мъжете ли е изречено единствено? Само заради прилагателните в мъжки род… Или защото тогава Господ е говорел не на жена, а на Исус Навин. Отнася ли се и за жените? Откъде идва това определение „слабия пол”? Правилно ли влагаме значението в него, или си го изопачаваме, както е удобно и според ситуацията. „Така също и вие, мъже, живейте благоразумно с жените си като с по-слаб съсъд, и отдавайте почит на тях, като на сънаследници на дадения чрез благодат живот, за да не бъдат възпрепятствани молитвите ви” (І Птр. 3:7).
Жената е по-чувствителна, емоционална, извор на страст и крайност. Тя ражда и може да оцени новия живот, различността, да бъде мълчалива или да гледа в очите и да мисли напред. Приемаме я, когато работи като касиерка, медицинска сестра, учителка, библиотекарка, но не и като пилот и космонавт. Но изключения са налице. Изключения ли? Или потвърждения, че между двата пола ограничения не съществуват. Ограниченията са в главата на човека, във възпитанието му, в средата, в опита, в целите, които си поставя, в подкрепата. В страната или племето, където се е родил.
Мъжете харесвали жените с характер, успелите жени... Истина ли е? Или е приемливо, но само ако се отнася за някоя непозната, живееща зад девет планини в десета личност? А не и за твоята скъпа половинка, която диша в гърба ти и в момента приготвя сутрешното кафе с препечените филийки?
Смятам, че Божията воля е жената да бъде силна. Авторитетна и умна. Интелигентна и общителна. Талантлива. Не да владее над другите, а да оживяват нейните дарби, да ги развива за радост на хората. Наравно със смирението като добродетел налице е и смелостта на библейски жени, като Сара, Естир, Рут и Ноемин, Мария – майката на Исус, Мария Магдалена и много други достойни примери за подражание – рискуващи, смели, силни и борбени.
Болезнено е да видиш жени, които в името на децата и семейството са приели, че трябва да станат жертва на общественото мнение или криворазбраните съвети. Да се смалят и едва ли не станат невидими, да забравят за вложените в тях качества и да ги заровят в земята. За мен една умъртвила мечтите в себе си съпруга и майка е като дом, в който е потушен пожар. Стените седят отвън, вероятно им е сложена нова боя. Не падат, излъчват устойчивост, можеш да се облегнеш на тях, да разположиш мебели в стаите. Но в този дом се спотаява недоизказаност и непреживени творчески мигове, огорчение, съжаление за неизвървения път.
Скоро се запознах с една писателка, вече баба и на достойна възраст. Гледа майка си, която е над 90-годишна, преподава и пише. Останала е вдовица преди няколко години. Сподели ми, че в лицето на мъжа си, и двамата от село, е намерила най-добрия и верен почитател и приятел. Подкрепял я е да учи в чужбина, да чете, да се образова. Доброволно е поел товара на семейните ангажименти, за да е свободна да извършва своите проучвания и да пише. Мъжът е притежавал уважението за нейните способности и я е подкрепял по всякакъв начин. Тя тъгува за него, наричайки го „Моя ангел”. Красива история, нали?
Каква е твоята история? Смела и силна жена ли си? А би ли искала да бъдеш готова на всичко за Своя Бог – да се бориш, да се учиш и израстваш, за да устоиш докрай!
« назад
|