Важно!
Уенди Биъри, 09.08.2010
Този въпрос е дискутиран от десетилетия. Понякога одобряван, понякога мразен, той е разделял семейства и е бил причина родители да имат трудности и неприятности. Става въпрос за напляскването на децата. Съвсем наскоро четох един материал на тази тема. Още едно проучване доказва, че упражняването на сила върху децата е причина те да бъдат буйни. Как се отнасяме ние към принципа, написан в Словото, за който светът твърди, че е неправилен, проучвания показват, че е неправилен, а ние самите сме заплашени, ако го прилагаме?
Първите мисли, които ми идват, са, че в повечето случаи напляскването не става по правилния начин. Ако децата са наплясквани в гнева ни, тогава това не е правилно. Напляскването е грешно и ако е на публично място. От друга страна, важно е да се каже, че това е нещо различно от боя, а именно придобито умение, което можем да използваме в отглеждането на децата, изискващо себеконтрол и дисциплина.
Какво казва Божието Слово за напляскването? В Притчи 29:15 се казва, че тоягата и изобличението дават мъдрост, а недисциплинираното дете засрамва майка си. В Притчи 22:15 се казва, че безумието е вързано в сърцето на детето, но тоягата на наказанието ще го изгони от него. В Притчи 13:24 пише, че който щади пръчката, мрази сина си, а който го обича, го наказва навреме.
От тези стихове изглежда така, сякаш Господ одобрява напляскването. Както обаче казах по-рано, то не трябва да бъде извършвано в гняв. Опасно е да напляскаш дете, ако емоциите ти са прекалено силни.
Напляскването е средство за дисциплина, което трябва да бъде използвано при възпитанието на децата, докато те са на 8–10 години. Един тийнейджър никога не трябва да бъде напляскван. Аз лично спрях да възпитавам децата си по този начин, когато те бяха на 9 години.
Но тъй като аз бях използвала това средство за дисциплина по-рано, успях да установя една солидна основа, която ми позволи да променя методите си с възрастта им.
Отново споменавам авторката Бети Чейс, която ни дава още насоки в тази област. Напляскването се използва, когато детето е открито непокорно. Пример за открито непокорство е, ако то бяга от вас, когато сте го повикали да дойде. Напляскването е просто едно средство за дисциплина. То не бива да бъде използвано за всяко лошо поведение. Също така то е и процес. Не бива просто да се протягате и да шляпвате детето. Заведете го на отделено място, освен ако детето тепърва започва да научава думичката „не“. Децата на възраст 9–18 месеца са готови да започнат да придобиват тази представа. Ако удряте обратната страна на ръката на детето, когато то прави нещо неправилно, то ще свързва думата „не“ с болка. Това беше много ефективен метод при моите деца.
Когато ставаше въпрос за напляскване, аз следвах следните 7 стъпки. Останете насаме с детето, за да не го излагате пред други хора. След това, за да сте сигурни, че то ви е разбрало, го попитайте: „Какво ти каза мама?“ Попитайте детето какво е направило, за да може да поеме отговорност за поведението си. Обяснете му, че го обичате и заради това искате то да се поправи. Позволете си да го напляскате по дупето, но не прекалено силно и прекалено много. Би трябвало да има промяна в гласа на детето – от яд и гняв към по-лек и смирен плач. Тогава веднага го успокойте. То трябва да чувства приемане и успокоение. Родител, който наплясква, трябва да може да утешава. Ако се налага, нека детето да се поправи, като например се извини. Бети Чейс дава няколко конкретни примера, които наистина помагат в тези ситуации.
Ако детето е направило грешка, например да разсипе млякото, то не бива да бъде наплясквано.
Помислете върху следните въпроси:
Някога наплясквали ли сте детето си? Защо?
Като дете били ли сте наказвани по този начин? Ако сте били, това случвало ли се е в гняв?
Възможно ли е да напляскваш детето си в любов?
Ако като дете сте били бити или физически малтретирани, добре е да поговорите с приятел, пастор или професионален съветник. Те биха могли да ви помогнат да се справите с болката и да ви покажат начините, от които се нуждаете, за да дисциплинирате своите деца с любов.
« назад
|