Семейството в съвременното общество
Ивайло Ябълкаров, 21.11.2009
Любов, разбирателство, компромиси, трудни моменти, хубави моменти, търпение, връзка, Бог, вяра, отговорност, отдаденост, вярност, доверие, прегръдка, романтика...
Това са част от думите, с които бих описал семейството. Според Тълковния речник на българския език семейство е група хора, обединени от общи цели или интереси – съпружеска двойка и живеещите заедно с нея роднини.
Когато Библията говори за семейство, определя, че това са двама души – мъж и жена, които оставят майка си и баща си, привързват се един към друг и стават едно цяло (Битие 2:24).
Мъж и жена
В днешните модерни времена не е задължително семейството да е съюз между мъж и жена. Все повече се налага схващането, че семейство могат да бъдат двама мъже или две жени. В много страни са разрешени хомосексуалните бракове. Вече има дори църкви, които благославят подобни бракове. Някъде на такива „семейства” се разрешава да осиновяват и деца.
Бог обаче казва, че тези отношения са безобразие и нечестие за Него (Римляни 1:26–27).
Деца
Днес децата често се приемат като товар и спънка към щастлив живот и професионална кариера. Съвременното общество дотолкова не обича децата, че в много страни е легализирано правото да се убиват неродените деца с аборти. Статистиката показва, че в България от 1960 г. досега са извършени около 6 000 000 аборта, т.е. убити неродени деца. Всяка година се извършват близо 60 000 аборта.
Децата са благословение за всеки дом. Семейство с деца е за облажаване, според Псалм 127, а отнемането на живот е грях (Изход 20:13).
Разбирателство, компромиси, дълготърпение, трудни и хубави моменти...
Още на брачната церемония младоженците обещават, че ще бъдат заедно и в трудности, и в радости; и в усмивки, и в сълзи; и в болест, и в здраве.
Днес хората не полагат усилия и не желаят да правят компромиси в името на семейното разбирателство. Склонни са да се борят, за да надделеят над брачния си партньор. Склонни са да го манипулират, за да постигнат своето. Склонни са да се разведат, ако във взаимоотношенията изникнат проблеми. Почти всеки втори брак завършва с развод. През 2006 г. в България са сключени около 32 000 брака, а 15 000 са разводите.
И за да се избегнат проблемите около развода, обществото обявява брака за отживелица и формалност и така започва да нарича съжителството брак. Семейството вече не е на почит, но не защото Бог и Неговите повели са се променили, а защото някои хора се смятат за богове.
Днес човек сам решава какво е добро за него и какво не. Едно от най-малко харесваните и най-неудобните неща за човека през 21. век се оказва бракът. След като обвързването носи толкова много болка, както мислят голяма част от българските младежи според едно проучване, то по-добре е да не се жениш, защото рано или късно ще имаш разочарования.
Всъщност бракът не е харесван, тъй като в него трябва да се разделиш доброволно с част от свободата си и с желанието си винаги да бъдеш прав. Изискват се компромиси, но те не са по вкуса ни. Много хора предпочитат да съжителстват без брак, защото така е по-лесно. Така си оставяш мост, когато ти „дойде до гуша“, да се разделиш със съжителя си без особени проблеми.
Семейство не означава да бъдеш съквартирант с някого. Ако не ти допадат съквартирантите, или стискаш зъби, за да свърши учебната година, или веднага се изнасяш и търсиш нова квартира с други съквартиранти. В брака не може така.
Отговорност, отдаденост, вярност, доверие
Семейството е посвещение – посвещение за цял живот. Не ни допадат изрази като „докато смъртта ни раздели“ и „за цял живот“, затова сме измислили развода. Не точно ние, но пък ние, днешните съвременници, се възползваме най-активно от него, както става ясно от статистиката.
Един „мъдър“ човек е споделил: „Бракът не е толкова страшен, има и развод.“ Но Библията не насърчава разводите (Марк 10:1–12).
В обществото ни няма място за вярност. Модерните списания описват „как да си намериш любовник“, „как да изневеряваш, без да те хванат“. Световноизвестни „звезди“ прокламират „интелигентните изневери“ и разправят, че изневярата избавя от скуката и монотонността на брака. Пълни глупости.
Библията заявява, че прелюбодейството е грях. А прелюбодейство е дори само да пожелаеш (Матей 5:28).
Вяра, Бог, връзка
Трите думи ги поставям заедно, защото вярата е най-важната част, за да имаме Бог в живота си. Тогава семейството ни ще бъде благословено и връзката между съпруга и съпругата ще бъде здрава, а взаимоотношенията ще бъдат силни.
Спомням си, че на моята венчавка пасторът използва думите за тройното въже, споменато в Еклисиаст 4:12, за да опише стабилния и благословен брак. Съпругът, съпругата и Бог, Който е част от техния живот.
Макс Лукадо казва, че когато единият от двамата в брака престане да изпитва желание да разчита на Бог за спасяването на семейството, на практика той подписва смъртната присъда на брака. Единственият, Който може да предотврати раздялата, е бил отхвърлен („Шифърът на надеждата“).
А съвременното общество изключва Бог от живота си или Го ограничава с внимание единствено покрай Рождество и Възкресение Христово. Хората предпочитат да търсят врачки и екстрасенси, да почукват на дърво – ей така, за всеки случай, но да не се вслушват в Божите напътствия.
Прегръдка, романтика, красота
Казват, че бракът убивал романтиката. След сватбата човек спирал да прегръща, да кавалерства, да подарява цветя, да прави изненади. Аз пък си мисля, че бракът би трябвало да засилва любовта и романтичните взаимоотношения.
„Бракът води до това, влюбените да си омръзнат.“
„Любовта е сляпа, но бракът й връща зрението.“
Това са твърде разпространени мнения в съвременното ни общество. Истината е, че бракът и семейството не са създадени, за да ни омръзнат, или да ни възстановят зрението. Още в началото на Библията се казва как Бог видя, че не е добре за човека да бъде сам (Битие 2:18).
На 21 ноември се отбелязва Денят на християнското семейство. Всъщност християнските семейства са призвани да бъдат пример. Нищо, че съвременното общество прокламира съвместното съжителство вместо брак. Нищо, че се поощрява неверността. Нищо, че се толерират разводите.
Християнското семейство е съюз между мъж и жена. Между тях цари любов и разбирателство. Съпругът и съпругата са готови на взаимни компромиси. Те си отделят време един за друг. Дълготърпеливи са към грешките си. Те носят взаимна отговорност и са си верни. Най-довереният им човек е човекът до тях. Минават през хубави, но имат и своите трудни моменти, които обаче преодоляват благодарение на вярата си в Бог, чрез Когото връзката им е благословена. И те служат за пример на останалите.
В Псалмите има стих, който казва: „Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите“ (Псалм 127:1).
Ако приемем, че домът е нашето семейство, а зидарите сме ние, семейните, то нека имаме предвид това, че без Божията милост никое семейство не може да оцелее. А поради това, че Той ни обича и закриля, нашите сърца трябва да преливат от благодарност.
« назад
|