Инициативи на Института за принципи на правото
Лъчезара Йосифова, 22.03.2005
Разговор с Лъчезар Попов – председател на ИПП и президент на “Адвокати – Европа”
Бихте ли разказали нещо повече за вашето посещение през февруари т.г. в Черна гора – относно Балканската мрежа за човешки права?
В Черна гора се състоя среща на повече от 50 организации от всички балкански държави, които са обединени от така наречената Мрежа за човешки права (БМЧП) с център Сараево, Босна и Херцеговина. На тази среща имаше организации от най-различен тип, които се занимават с различни сфери от областта на човешките права. Ние бяхме представени там чрез ИПП, който беше избран от българските организации като национален координатор за България. Балканската мрежа за човешки права е създадена през 2002 г. ИПП спечели вече два проекта: единият беше за обучение на 150 обучители в областта на човешките права от Академията на МВР, а вторият – за издаване на 5000 полицейски наръчника, които бяха разпространени сред обучаващите се офицери в академията и системата на МВР, както и в цялата страна. По втория проект публикувахме книжката “Правата на гражданите и полицията”. При тираж от 15 000 книжки около 10 000 броя вече са раздадени в Столичната община, други общини, МВР, СДВР и неправителствени организации. Тези проекти бяха приети добре и от обществените медии на дадената пресконференция, както и в информация, разгласена в програма “Хоризонт” на БНР.
А какви бяха резултатите от сегашната среща?
Институтът за принципи на правото беше избран за член на Управителния съвет на Балканската мрежа за 2005–2007 г., т.е. нашият институт вече участва в определяне на стратегията на мрежата. В тази мрежа ние сме единствената организация на юристи, която утвърждава християнския морал и етика. Нито една от останалите 69 не се занимава с това. Другите две организации от България – “Джендър” (за равноправие на половете) и “Бъдеще за всички”, също подготвят проекти към БМЧП. Централата на Балканската мрежа преценява кои от тези проекти имат регионално приложение за балканските страни. През април продължаваме с уникалния за българското право проект “Миротворци”. Редно е да се отбележи, че в гражданската област има Закон за медиацията, който беше приет миналата и е действащ от тази година. В този закон така наречените медиатори уреждат спорове между лица и организации чрез споразумение, без намесата на съд.
Проектът “Миротворци” на ИПП съществува от две години и вече има обучени 25 души от София и 25 души от Пловдив. Не всички са юристи, но са християни. По това проектът “Миротворци” се отличава от другия ни проект – “Медиация”. През април тази година ще проведем курс в София, Пловдив и Нова Загора за обучение.
“Миротворци” не е някакъв еднократен или едногодишен проект,
защото лидерите, които подготвяме в института, трябва да са обучени да изграждат мостове между хората, между организациите, между църква и държава. Държим лидерите ни да бъдат миротворци. Ако са такива, те ще бъдат хора, помазани да извършват и Божията мисия. Защото медиацията, която миротворецът извършва, се извършва чрез авторитета на Божието Слово. Когато решават конфликта, миротворците отдават славата на Божието Слово за разлика от гражданските медиатори, които при споделянето и уреждането на спорове отдават славата на техните организации. Миротворците боравят с техниката на медиацията, но добавят към нея Библията – какво тя говори за споразумението при решаване на конфликти. При миротворството спорещите страни винаги стигат до изповядване на някакъв грях и до опрощение на греха, което е съществено, докато при медиацията се цели споразумение, но на цена, която в никакъв случай не засяга християнски ценности.
Като институт и “Адвокати – Европа” се ангажирахте и с писмената защита на нашумелия случай с шведския пастор Аки Греъм.
В Европа има засилена вълна за уважаване на човешки права до такава степен, че на някои малцинствени групи се дава приоритет на техните права пред базовите човешки права, регламентирани с европейските конвенции, като правото на свобода на словото. Това включва и правото на един пастор да говори в собствената си църква и да проповядва Библията, когато това е насочено за изясняване на чисто човешки морални норми. В случая шведският пастор е споменал в проповедта си хомосексуализма като явление. Той беше осъден от районния съд в Швеция на един месец лишаване от свобода. При обжалването адвокатът, който беше и председател на Хелзинкския комитет за Швеция, поиска нашето становище (на “Адвокати – Европа”). То беше цитирано на съдебно заседание и Апелативният съд, пред който е обжалването, го е взел официално предвид. Решението е гласувано в петчленно жури, от което четири срещу един са гласували пасторът да бъде оправдан. В тази връзка ние отправихме сигнали до Шведското посолство в София, много от нашите членове на “Адвокати – Европа” в Англия, Португалия, Русия и други държави отправиха до техните шведски посолства такива сигнали. Така случаят придоби масиран общ натиск по линия на “Адвокати – Европа”. Президентът на “Международни адвокати” – Сам Ериксън, присъстваше на самото дело в Швеция и даде редица интервюта там. В края на краищата шведският съд призна, че такова третиране и ограничаване на правото на словото на един пастор в собствената му църква води до нарушаване на Европейската конвенция за човешките права.
Тази година имате и други заслужаващи внимание инициативи.
„Адвокати – Европа” участва в създаването на новия закон за вероизповеданията в Косово. В началото на април ще има европейска конференция за религиозни свободи в Прага, в която ще вземем участие. През юни-юли тази година предстои и конференция на “Адвокати – Европа” с представители от цяла Европа. През септември ще честваме 10- годишнината от създаването на нашия институт. Освен това всяка седмица провеждаме молитвени събирания в нашия офис и ежемесечна бизнес закуска, на която осъществяваме връзка с обществото, като каним известни лектори, включително от посолства и държавната администрация.
Какво бихте пожелал на читателите на вестника?
Според мен читателите на вестника не се замислят, че имат свободата да четат един вестник, който споделя Благата вест. А това е една голяма свобода!
« назад
|