Колаж на MSS
Д-р теол. Доний К. Донев, 24.11.2005
Текстовете на различни MSS могат да бъдат представени по два начина: цялостно, чрез фотография, или чрез колаж. Колажът е процес, който отбелязва разликите при детайлното сравнение на изследвания MSS с друг MSS, приет за стандартен. Колажът има предимство с точното определяне на всяка разлика между двата текста и малкия си обем. Тези характеристики се използват при изготвянето на критически апаратус към текста (набор от нотации, примери и текстови варианти, които показват специфичните характеристики на разглеждания MSS в сравнение с друг текст или група от текстове).
Колажът на даден MSS съдържа няколко елемента, започващи с точната информация за използвания базов текст. Анотациите съдържат базовия текст, завършващ с ] и следван от колажа. Например, ако базовият текст съдържа ev urano а текстът в сравнявания MSS е en tu urano, колажът ще изглежда така: ev] + tu Ако разглежданият MSS не съдържа дума, която е в базовия текст, тя се прибавя, предхождана от знака минус. Повторение на дума или фраза в същия стих се номерира последователно. Когато две или повече поредни думи не присъстват в базовия текст, те се записват заедно като едно вариантно четене, ако са логически свързани, или отделно, ако не са свързани във фраза. Съкращения и символи се четат с пълната им форма и не се описват в колажа, ако не са различни от базовия текст. Единствено изключение на това правило е съкращениет dav, което като nomen sacrum може да представя съкращение на различни изписвания на името Давид. Също важно е да се обозначи дали числа в MSS са изписани с цифри или с думи.
Когато букви от MSS не могат да бъдат разчетени, се следва маркировъчна процедура. Ако буквата може да бъде частично разчетена, тя се обозначава с точка под нея. Ако буквата не може да бъде разчетена, тя се обозначава с празно място с точка под него. В случите когато MSS съдържа поправки към първоначалния текст, колажът записва първоначалното четене заедно с корекцията. Колаж на лекционер се записва заедно с датата, за която лекционерът е предназначен.
« назад
|