Специфика на библейските ръкописи - 2
Д-р теол. Доний К. Донев, 24.11.2005
Хипотези – пролози или кратки въведения към дадена книга, която дава информация на читателя за автора, съдържанието и естеството на книгата. В някои запазени до днес MSS хипотезите към Евангелията са дело на Евсевий, но най-често те са анонимни.
Лекционери – книги или списък на текстове от Писанията, които се четат в църковна служба. Съществуват уроци от текста на Лука, които са предназначени за прочит в събота и неделя. След 3.–4. в. е разпространена и практиката за прочитане на даден библейски текст в определен ден или празник от годината. По-късно избрани пасажи се събират в отделни книги, познати като Профетологион (с текст от пророческите книги), Евангелариум (с текст от Евангелията) и Апостолос (с текст от книгата Деяния).
Сборниците с текст от Евангелията (Евангелариум) са два вида: Синаксарион и Менологион. Те са едногодишни сборници с уроци, които следват различни календари. Синаксарион са съгласувани с църковния календар, започващ и завършващ с Великден, като почти 40% от запазените до днес съдържат урок за всеки ден от годината.
Ноти – предназначени за църковно песнопение на текста и изписани в различен цвят мастило (червено или зелено) над съответните думи.
Миниатюри – илюстрации, свързани с библейския текст. Най-старите старозаветни MSS с илюстрации са два преписа на книгата Битие от 5. и 6. в., пазени в библиотеките в Котон (до пожара през 1751 г.) и във Виена. Най-ранните запазени илюстрирани MSS на Новия завет са два унциални текста от 6. в.: Codex Rossanensis (обозначаван със главна сигма) и Codex Sinopensis (обозначаван с O).
Бележки (глоси) – кратко пояснение на трудни фрази или думи в полето, което има за цел да обясни лексикалното значение на текста.
Ономастика – колекция от бележки, които обясняват значението на имена в текста.
Схолия – бележка в полето, която дава тълкувание на труден пасаж и има за цел да обясни богословското значение на текста. Най-ранната колекция от схолии е написана от Климент Александрийски под заглавието Хипотези. По-късните колекции от схолии дават началото на разширени тълкувания и коментари, обясняващи значението на текста.
« назад
|