Нова религиозна общност в България
ЕВ, 25.02.2005
В последно време ставаме свидетели на възникването на всякакъви по рода си вид обединения. Говори се много за единство и толерантност. Живеем в условията на демокрация, а това предполага свобода в избора на вероизповеданието.
На 19 февруари т.г. в София беше създадена нова религиозна общност, непозната досега в България. Тя се нарича Християнска вселенска и апостолическа църква.
Православни свещеници и протестантски пастори се събраха, за да ръкоположат за пастор на новата църква Вили Алтънов. Службата се води от руския епископ Алекси Дардакий, който е от Руската православна реформирана църква.
По повод събитието епископ Дардакий сподели: Участието на православни свещеници в ръкополагането на протестантски пастор е интересен исторически факт в световен мащаб. Но по-важното за мен е, че това богослужение се явява връх на нашето единство. Радвам се, че в България намерих съмишленици – хора, които мислят ярко, необичайно и свободно.
След ръкополагането и молитвата за благословение на служението пастор Вили Алтънов сподели от амвона, че е нужно да се плати цена за раждането на “нещо ново, нещо по-добро, нещо градивно, в което Бог благоволява”.
Новата църква и богослуженията се раждат в момента. На въпроса, как ще съчетаят протестантският тип богослужения с православната традиция, основателите на църквата поясниха, че от протестантския модел на богослужение ще се приеме засиленият модел на проповедта. Службите ще се съкратят. Някои от литургичните празнични неделни служби, които продължават четири часа, ще бъдат съкратени почти колкото са рамките на протестантските служби. Иконите ще бъдат лишени от смисъла, който се е влагал в тях, а именно поклонение. Те ще имат функцията на изображение, като паметник. Ще има олекотен вариант на одежди, защото човекът, който води службата, е свещенослужител и той би трябвало да се отличава от миряните. Според Вили Алтънов свещите са интересен символ, който не би трябвало да си отива.
Главната идея за църквата носи отец Христо Писаров. Случилото се събитие е осъществяване на мечта за него. Думите му бяха: Ако нас ни тълкуват като реформирана православна църква, то този израз не е точен. Ние сме икуменическа църква, която включва в себе си и православното богослужение. В службите ни ще има всякакъв вид богослужения, познати досега в църковната история, стига да има хора, които да желаят да бъде отслужена такава литургия. Това, което обединява нас, християните, е любовта. В името на любовта не компромисът, а схемата трябва да бъде поправена. Това не е компромис. Аз не съм правил компромиси с моята вяра.
Идеята на тази нова религиозна общност е да поддържа единство между различните клонове на християнството. По думите на отец Марио Йонов разделение ще има дълго време, защото между хората има и политика, и икономика, но “ние избрахме да се обединим в името на Исус Христос!”
В необходимото – единство.
В съмнителното – свобода.
А във всичко – любов.
Това са думи на св. Викентий Лирински. За нас остава да си ги пожелаем и да се доверим на времето. То ще ни покаже дали православни, католици и протестанти могат да служат заедно на Бога.
« назад
|