Опасно е, когато държавни служители подписват фундаменталистични изяви
ЕВ, 16.05.2008
Около великденските празници в община Бургас местните управници предприеха действия срещу представители на евангелската общност там. Общинската администрация и Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН) започна кампания, с която предупреди за активизиране на “религиозни eмисари”. Една от основните заплахи за децата в Бургас, според организаторите, са евангелско-протестантските църкви.
По този повод се публикуваха материали в медиите, които имаха за задача да изграждат образа на врага-сектант. Преди празниците Иван Димитров, инспектор в МВР Бургас, в доклад, разпространен до директорите на училищата в града (а от медиите до цялата общественост), си позволи да нарече евангелско-протестантските църкви "опасни секти".
Въпросите около „сектите” от изминалите седмици бяха разсиквани и в Народното събрание. В петък, на 16 май, т.г., по време на парламентарния контрол в Народното събрание, депутатът Филип Димитров се обърна към министъра на вътрешните работи Михаил Миков с въпросите: Смятате ли да се разграничите от това поведение и да санкционирате по някакъв начин вашия служител?
Филип Димитров коментира писмото: „Говори се по застрашителен, нетолерантен, тесногръд фундаменталиситчен начин за представителите на верозиповеданията.” Той подчерта, че евангелските петдесятни църкви в България имат дълга история по българските земи и са преживели атеистичния комунистически режим. Бургас е център на петдесятното движение в България през последните 70-80 години, добави той. Опасно е, когато под подобни фундаменталистични изяви стоят подписите на държавни служители, отбеляза депутатът.
Министърът на вътрешните работи Миков се разграничи от отношението в писмото, но добави, че, според него, този случай прекалено се драматизира. Той спомена, че в община Бургас са постъпили многобройни сигнали за определено въздействие на религиозни организации върху малолетни и непълнолетни лица. Според него проблемът не е, че се е прожектирал безплатно филма „Исус” (който е един от поводите за реакция на Община Бургас). А, че след него, са раздавали формуляри за събиране на лични данни на присъстващите.
Миков нарече ситуацията „възникнало недоразумение”. По този повод се е провела среща между местните евангелски пастори Живко Тончев, Стефан Димитров и Стефан Кръстев и представители на Териториалната агенция по сигурността в Бургас. Представителите на двете страни са разяснили подробности около нарушенията. Служителите от Агенцията са се разграничили от понятията, които са предизвикали смущения, а пасторите са се дистанцирали от нарушенията и са изразили готовност да съдействат такива случаи да не бъдат допускани повече.
Филип Димитров нарече отговора на министъра „замъглителен” и изрази желание да получи по-категорична позиция по въпроса с думите: „Толерантността не личи. Искам да видя по-ясни знаци за нея.” Според него отношението на Община Бургас е тенденциозно.
В отговор на предизвикателството министър Миков няколко пъти заяви, че се дистанцира от внушенията на писмото.
Дали да вярваме на обещанията на новия министър, който, изправен пред празната зала на Народното събрание, обещава по-голяма религиозна толерантност и гарантира намеса на МВР само при крайни случаи?
Преди две седмици „Евангелски вестник” коментира писмото за сектите. Можете да прочетете коментара ТУК!
Очаквайте още коментари по темата!
« назад
|