ЧАРЛЗ ТЕЙЛЪР ПЕЧЕЛИ НАГРАДАТА
ЕВ, 28.03.2007
Професор Чарлз Тейлър - канадският философ, който вече близо половин век настоятелно прокарва тезата, че проблеми като насилието и фанатизма могат да се решат само ако се вземат предвид едновременно техните светски и духовни измерения, спечели наградата "Темпълтън" за 2007 година.
Наградата "Темпълтън" на стойност 800 000 лири стерлинги (приблизително 1,5 милиона щатски долара) бе обявена на пресконференция в Църковния център за Обединените нации в Ню Йорк от фондация "Джон Темпълтън", която присъжда отличието от 1973 г. насам. Наградата "Темпълтън" е най-голямата в света годишна парична награда, която се присъжда индивидуално.
Чарлз Тейлър се занимава с важни съвременни междукултурни въпроси, като например каква роля има духовното мислене през 21. век. Вече над 45 години проф. Тейлър, днес 75-годишен, защитава тезата, че пълната зависимост от секуларните, нерелигиозни възгледи води само до фрагментирани и погрешни резултати. Тейлър описва този подход като осакатяващ и пречещ за постигане на ключови прозрения, които биха помогнали на една глобална общност, все по-уязвима към сблъсъците на различни култури, морал, националности и религии.
Ключова в изследванията на Тейлър на секуларното и духовното е неговата решимост да покаже, че едното без другото води само до заплахи – един аспект, който той очерта и в изказването си по време на пресконференцията. “Пълното разделяне на природните науки и религията се отрази пагубно и на двете – заяви той, – но не по-малко вярно е също, че културата на хуманитарните и социалните науки често се оказва изненадващо сляпа и глуха към духовното. Спешно се нуждаем от нови прозрения по отношение на човешката склонност към насилие, включително пълно обяснение на човешкия стремеж към смисъл и духовна посока, чието извращение представляват призивите към насилие. Докато обаче приемаме самодоволната заблуда, че хора като нас – просветени секуларни или религиозни дейци – не са част от проблема, това означава, че нямаме и най-малка представа, откъде да започнем търсенето. Ще платим висока цена, ако позволим подобно незряло мислене да вземе надмощие.”
Тейлър отдавна се противопоставя на нещо, което мнозина учени в социалните науки приемат за аксиома, а именно: че рационалното движение, което започва от Просвещението, се отнася към концепциите за морал и духовност просто като към анахронизми в епохата на разума. Този тесногръд, принизяващ социологически подход, твърди той, несправедливо ни пречи напълно да разберем как и защо човешките същества се стремят към намирането на смисъл, което на свой ред прави невъзможно да се решат най-трудните проблеми на нашия свят – от въоръжените банди и расизма до войната.
“Забележителна е понякога глухотата на мнозина философи, социолози и историци към духовните измерения – казва Тейлър в речта си, подготвена за пресконференцията. – Това има още по-зловредни последствия, тъй като влияе върху културата на медиите и на образованото обществено мнение като цяло.”
Същевременно Тейлър упреква остро и онези, които използват непоклатимия морал или религиозните убеждения в името на борбата с несправедливостта, защото вярват, че “щом каузата ни е справедлива, значи имаме право да упражняваме морализаторско насилие” според формулировката в една от студиите му. "Тъй като считаме себе си за несъвършени, далече под онова, което Бог иска от нас, ние принасяме в жертва лошото у себе си или принасяме в жертва нещата, които са ни най-скъпи. Или разглеждаме унищожението като дело свише [...] идентифицираме се с него и по този начин отхвърляме онова, което се унищожава, пречистваме се, придавайки смисъл на унищожението."
Тейлър, автор на над 10 книги и множество научни студии и лекции, в момента е преподавател по право и философия в Северозападния университет в Евънстън, щата Илинойс, и професор емеритус на Факултета по политически науки на университет "Макгил" в Монреал, неговия роден град. Тейлър е носител на стипендията “Роудс” и има титла бакалавър по хуманитарни науки от "Макгил" и Балиол Колидж на Оксфордския университет, както и магистърска и докторска степен по философия от Оксфорд. Той е първият канадец, който печели наградата "Темпълтън".
През 1992 г. например Тейлър пише статия, поместена в книгата "Мултикултурализмът и политиката на признаването”, която подробно се занимава с въздействието на модерността върху концепциите за идентичност и Аза и която на свой ред има дълбоко политическо отражение. Той продължава това изследване с наградената от католическия Орден на Мария лекция през 1997 г. в Дейтън, Охайо, където заявява, че Католическата църква може да намери своето място в съвременния свят, ако започне да гледа на западната модерност като на само една от многото цивилизации, в които е било проповядвано и практикувано християнството. По този начин ще се избегне както тоталното идентифициране с европейската цивилизация, което размива християнското послание, така и другата крайност – да се разглежда модерността като антитеза или враг на християнската вяра. Лекцията излиза в книга под заглавие “Католическа модерност?” през 1999 г. Отчитайки риска от "духовна лоботомия", той предупреждава: "Никога не може да се постигне пълно сливане между религиозната вяра и което и да било отделно общество, а опитът да се постигне такова сливане е опасен за самата религия."
След това през 1998–1999 г. Тейлър изнася в Единбург прочутите лекции "Гифорд", озаглавени "Живот в секуларната епоха". Лекциите, публикувани в 3 тома, предлагат забележително подробен анализ на отдалечаването от духовността в полза на т.нар. обективно мислене. Мнозина очакват последния том, “Секуларна епоха”, заплануван за публикуване от Харвард Юнивърсити Прес по-късно тази година, като най-важното постижение на Тейлър и най-изчерпателния анализ на секуларизацията и съвременния свят.
Премиерът на Квебек Жан Шаре неотдавна назначи Тейлър за съпредседател на комисия, която се занимава с изглаждането на културно-религиозните различия в обществения живот. “Дебатите по този проблем в нашето общество придобиха напоследък някои притесняващи характеристики – казва Тейлър, – включително елементи на ксенофобия.” Обществените обсъждания в цялата провинция се очаква да започнат през есента на 2007 г.
Тейлър, който живее със съпругата си, изкуствоведката Об Билар, в Монреал, а понастоящем е в Евънстън, Илинойс, сподели, че ще използва сумата от наградата "Темпълтън", за да продължи изследванията си на взаимоотношенията на езика и лингвистичното значение с изкуството и теологията, както и за разработване на нови концепции за свързване на хуманитарните с природните науки.
Фондацията отбеляза, че избирането на Тейлър за лауреат на наградата "Темпълтън" за 2007 г. ще даде начало на широка дискусия в интернет по въпроса, каква роля има духовното мислене през 21. век, на нейния уебсайт с адрес www.templeton.org
« назад
|