Лукас Кранах – приятелят на Лутер
Антон Николов, 21.07.2005
За Лутер и Реформацията всеки читател на „Евангелски вестник” знае много или поне най-важното.
През 1508 г. във Витенберг се появява млад професор по теология. Малко по-късно той ще се окаже най-мощната и дългоочаквана фигура по онова време в Германия. Около темпераментния реформатор бързо се привързват много хора, готови да работят за промяната. Някои от тях са специалисти. Меланхтон, Йонас, Вугенхаген и Амсдорф са хората, с които Лутер работи по превода на Библията. Кюрфюрстът на Саксония – Фридрих Мъдрия, и неговият брат Йохан се грижат за безопасността му и го поддържат с цялото политическо влияние, което притежават, а то не е малко. Лутер печели безброй приятели и поддръжници в цяла Германия, без които не би се случила тази невероятна реформа, променила целия свят. И там, между всичките тези хора, има една по-интимна група от приятели, за която се знае твърде малко. Някои от тях –Юстус, Йонас, професор Апел – присъстват на брачната церемония, на която пастор Вугенхаген венчава Мартин Лутер и Катерин фон Бора. Кум е художникът Лукас Кранах, един от най-доверените хора на семейство Лутер. По-късно той става кръстник на децата им. Лутер отвръща на жеста и кръщава децата на семейство Кранах.
Както знаем, Лутер не е бил богат. Той е раздавал дори покъщнината си, което е било голямо изпитание за младата му жена. Поради това сме сигурни, че многобройните му портрети, направени от приятеля му Лукас Кранах, нямат никаква комерсиална мотивация. Напротив, погледнете портрета на младият монах – съсредоточен и уверен, без никакво разкрасяване. Следват портрети, когато вече е известен теолог, както и портрет по време на сватбата му. Дори бягството му във Витенберг е документирано от верния му приятел. А той, Лукас Кранах-старши (1472–1553), е само 1 година по-млад от Дюрер и е един от тримата най-големи художници на Немската реформация. В началото на кариерата си работи в културните центрове Регенсбург, Пасау и Виена, където развива усета си, свързан с пейзажната живопис. След 1503 г. до края на живота си остава придворен художник на саксонския кюрфюрст Фридрих Мъдрия, след това на брат му и на техните наследници. Това и близкото му приятелство с Лутер постепенно го правят един от най-богатите граждани на Витенберг. Там той притежава и ръководи голямо ателие, от което излиза огромен за онова време тираж антипапски карикатури. Наред с това Кранах притежава аптеки и къщи. Той дори е провъзгласен за национален герой.
В началото на творческия си път Лукас Кранах притежава смелостта да търси и намира нови композиционни решения. В края творчеството му става вяло, маниерно и повърхностно. Любовта към славата и богатството погубват търсещия му дух. И въпреки че живее 25 години повече от Албрехт Дюрер, той никога не достига неговия връх.
« назад
|