Перу: Как християни спасяват човешкия живот в Андите
ЕВ, 21.07.2010
Шест месеца в годината той обикаля света, за да разказва за мисията на живота си и да приканва хората да отворят сърцата и портфейлите си. Като лекар Клаус Джон работи в Перуанските Анди и служи на най-бедните от чисто християнски подбуди. В книгата си „Аз видях Бога“ д-р Джон споделя как е основал болницата Diospi Suyana – мечтата на своя живот.
Когато слънцето залязва, снежните върхове на Андите блестят като посипани със злато. От едната страна на планинската верига се намира пустинята, а от другата, в северната част на Перу, са джунглите на река Амазонка. Цветно богатство и красота изпълват пейзажа в страната на Андите, но повечето от хората тук са отчайващо бедни. По данни на CIA World Factbook почти половината от жителите на Перу живеят под границата на бедността. В центъра на тази социална нищета живеят Клаус Джон и неговото семейство. В град, разположен на 100 км южно от столицата Лима, Клаус, доктор и посветен християнин, се грижи за хора като Антроферно. Прикован заради пълната си парализа в долната част на тялото, младият мъж може единствено да чака смъртта си. На инвалидите в бедните страни се гледа като на хора без никаква стойност. Антроферно е първият пациент в болницата на д-р Клаус Джон. От тялото му са останали почти само кожа и кости и отгоре на всичко е покрито с големи язви. Тук за първи път той усеща физическото проявление на фразата „любов към ближния“. Чрез множество операции лекарите успяват да отстранят язвите от тялото на мъжа. Дори четенето и писането той усвоява в Diospi Suyana – мечтата и делото на живота за Клаус и Мартина Джон.
Още като момче Клаус е мечтаел един ден да води авантюристичен живот като лекар мисионер. Когато Клаус и Мартина се запознали, бързо установили, че имат обща мечта. След завършване на гимназия и двамата искали да учат медицина, за да работят като лекари в някоя от страните на Третия свят.
За първите две години от основаването си през болницата са минали 42 хил. пациенти. Антроферно не единственият, който осъзнава, че тук не става дума само за физическо изцеление. Грижите на лекарите превръщат лечебното заведение в „катедрала на любовта“, споделят десетките хиляди пациенти на Diospi Suyana.
« назад
|