Вестник „Зорница” - част 2
Момчил Петров, Весела Илиева, Георги Димитров и Доний К. Донев, 06.02.2006
След 1860 г. д-р Алберт Лонг търси разрешение от турските власти за отваряне на печатница в Търново, което му е отказано. Лонг подава молбата за преместването си в Цариград, като се аргументира с многобройното българско присъствие и че всяка солидна мисия има нужда от представителство в столицата. По това време между 60 и 80 хил. етнически българи живеят в Цариград.
През 1863 г. Лонг се премества в Цариград, където помага на Ригс в подготовката за изданието на българската Библия. Там Лонг превежда и отпечатва религиозни брошури на различни теми, като същевременно подготвя и издаването на "Зорница". Първият брой на "Зорница" е отпечатан официално през 1864 г. Главен редактор е Алберт Лонг, въпреки че през 1865 г. тази отговорност поема Елиас Ригс.
Новият вестник излиза всеки месец на български език в печатницата на А. Минасов и съдържа 8 четвъртини страници. Форматът на "Зорница" е моделиран по западните религиозни списания за младежи. Главната цел на Лонг е да достигне подрастващото поколение, което след Кримската война и Тансимат реформите надминава по образованост родителите си и страни с фанариотски влечения.
Друга цел е адресирането на определени теми във вестника до нуждите на жените. По това време не съществува друг вестник с такъв кръгозор. В тази си дейност д-р Лонг получава помощта на Марта Ригс, съпругата на д-р Елиас Ригс. Тя издава серия от статии с морално и религиозно съдържание под заглавието "Писма до майката". Идеята е, че майките имат неограничено влияние върху подрастващото поколение. На страниците на "Зорница" се афишира и нуждата от образователни заведения за момичета. Цялостното влияние, което “Зорница” оказва върху българското общество по онова време, върху промяната на социалното място на жената и отношението към нея, е неоценимо.
Съдържанието на "Зорница" обхваща библейски истории, морални сказки, протестантски химни в превод на Ригс, природознание (Лонг преподава тази дисциплина впоследствие в Роберт колеж), естествени науки, география с илюстрации, информация за американски институции и училища като модели от просперираща модерна нация, истории за успели хора, стигнали от бедност до праведно благосъстояние, както и биографии на бележити политически личности като Вашингтон, Франклин и др. В този си формат "Зорница" излиза между 1864 и 1871 г., когато Алберт Лонг започва да преподава в Роберт колеж.
От самото начало "Зорница" се посреща със съмнение от турските власти. След петия си брой вестникът е спрян за периода юни 1864 – май 1865 г. Лонг смята, че тази цензурна забрана е наложена от българин, завършил йезуитски колеж. Налага се секретарят на Американското посолство да пледира пред великия везир Али паша за подновяването на изданието. В разговора, предаден от д-р Едуард Хакел години по-късно, везирът обвинява "Зорница" в републиканизъм, правейки асоциация между протестантството и републиканската идеология. Допълнително обстоятелство е фактът, че в Цариград през юли 1864 г. се провежда правителствена офанзива срещу протестантската активност. Покръстилите се мюсюлмани са арестувани, сградите на Американския борд, Британското библейско дружество и Американското библейско дружество са запечатани.
Отпечатването на вестника е подновено през 1865 г. "Зорница" търси широка публика, като различията между протестантство и православие се разглеждат по деликатен и ненатрапчив начин. Заради това си качество вестникът е търсен от православни интелектуалци и свещеници. Като цяло месечното издание на "Зорница" не е информационен вестник, а по-скоро образователно пособие. Цената му от 4 гроша е преднамерено ниска и достъпна за читателите, докато други български вестници струват 40–60 гроша. На много места вестникът е използван вместо скъпите учебни помагала.
Вестникът се отпечатва в Цариград, където може да се изпрати дописка за абонамент, а после чрез миграционните работници и кираджии се отправя към всички краища на Добруджа, Тракия и Македония. Допълнително с вестника се снабдяват чрез мисионерските станции и подстанции, доставян от служителите на Американското и на Британското библейско дружество, обикалящи българските етнически територии. Така „Зорница“ достига внушителен за времето си тираж, надминавайки по брой издания и абонати всички останали български издания.
« назад
|