Опасност за нарастващи травми сред децата от ивицата Газа
20 Януари 2009 г.
Докато боевете между Израел и Палестина продължават, проучване на Агенцията за международна помощ World Vision, обявено съвсем наскоро, разкрива обезпокоително високи нива на травми при децата, живеещи в района на ивицата Газа.
Повече от 16% от децата на възраст от 5 до 15 години в северните райони на Газа страдат от кошмари. По-големият процент (76,7%) са причинени от страх. Оценката на резултатите показва, че около 13% от децата в същата възрастова група страдат от нощно напикаване.
Сред причинителите са психологични и здравословни проблеми.
Проучването бе оповестено в края на декември м.г., скоро след подновяване на боевете. От този момент нататък се забелязва значително влошаване на ситуацията, касаеща детското здраве.
От организацията заявиха, че нарастването на насилието в момента е несравнимо по своите разрушителни последствия и обхват. След седмици на изтощителни блокади по границите на Газа увеличаването на военното насилие има комплексно влияние върху хората и особено върху децата, които страдат емоционално и психически.
„Истината е, че насилието, което е факт в момента, вече дава своите отражения върху децата и това може да доведе до трайни последствия”, твърди Иън Грей, ръководител на английския отдел за спешни случаи към агенцията. Той продължава: „Вече ставаме свидетели на подобни отражения – често нощно напикаване, кошмари и плашеща загуба на надежда, но също така има и травми, които имат по-късно проявление и могат да влияят години след това.
Децата представляват повече от половината население на Газа. Продължаващите атаки само ще влошат тяхното положение. Необходимо е незабавно спиране на боевете, за да се защитят сигурността и честта им, както и благоденствието им в бъдеще.”
От агенцията постоянно призовават всички страни да се въздържат от насилие. Подобен завършек на 18-месечната блокада на 1,5 млн. палестинци, която е унищожила икономиката в Газа, възпрепятствала е услугите в региона и е превърнала хората в напълно зависими от хуманитарна помощ, е неприемлив.
Иън Грей продължава: „Ние сме сериозно притеснени относно продължителното въздействие на това насилие върху поколенията. Всяко дете има правото да живее в една сигурна, свободна и мирна среда, където нуждите му да бъдат задоволени. Всички въвлечени в конфликта страни трябва да помнят това и да действат в тази посока.”
Агенцията за оказване на помощ призовава т.нар. квартет, а именно Европейския съюз, генералния секретар на Обединените нации, САЩ и Руската федерация да се обединят по-дейно в опитите за незабавно спиране на огъня. Също така добавя, че трябва да бъдат взети спешни мерки, за да се възобнови процесът, целящ осигуряване на продължително решение на дългосрочния конфликт след спиране на военните действия.
всички новини »
|