“Репортери без граници” – награди и класации
14 Декември 2007 г.
Организацията “Репортери без граници” раздаде традиционните си журналистически награди.
За журналист на годината е обявен еритрейският журналист Сеюм Тсехайе, който от 2001 година е хвърлен в затвора.
За 54-годишният еритреец не се знае нищо. Близките и адвокатите му нямат информация в кой затвор е и дали е здрав. С връчената награда от организацията се опитват да привлекат общественото внимание върху неговия случай и въобще върху свободата на словото в африканската държава.
За медия на годината е обявена радио-телевизионната станция “Демократичен глас на Бирма”, която отразяваше най-достоверно, случващото се в Мианмар през тази есен.
За най-добър защитник на свободата на печата е обявен Центърът за наблюдение свободата на словото в Ирак, а като “кибердисидент” бе отличен египтянинът Карим Амер, който бе осъден на 4 години затвор за критки срещу египетския президент и ислямистите в Египет.
От “Репортери без граници” наградиха и китайското семейство Ху Цзя и Чжън Цзиян. Те са в домашен арест от началот на месец май, защото според китайските власти вредят на имиджа на страната.
Междувременно същата организация поставя България на 51 място по свобода на словото. Това е с цели 16 позиции по-ниско място от миналата година, когато сме били 35. До нас са наредени Мавритания и Мали, а от страните членки на ЕС единствено Полша е по-назад (56 място).
В класацията влизат 169 страни като първите 14 по свобода на медиите са от Европа.
На челно място е класирана Исландия, следвана от Норвегия и Естония. В първата десетка влизат още Словакия, Белгия, Финландия, Швеция, Дания, Ирландия и Португалия. Най-висока оценка извън страните в Европа е получила Нова Зеландия. На последно място през 2007 година е класирана Еритреа, а през миналата година последна е била Северна Корея.
Седем от последните страни са азиатски. Това са Пакистан, Шри Ланка, Лаос, Виетнам, Китай, Мианмар и Северна Корея.
Интересното е, че страни като Русия (144 място), САЩ (48 място), Великобритания (24 място), Франция (31 място), Канада (18 място), Италия (35 място), Япония (37 място) и Германия (21 място) са отбелязани като държави със сериозни нарушения в свободата на словото.
Като цяло докладът стига до извода, че цензурата и насилието над журналисти продължават да бъдат ежедневие.
всички новини »
|