Легализацията на проституцията в България – «за» и «против»
12 Октомври 2007 г.
Всяка година 10 хил. българки стават жертва на трафик на хора. Това беше съобщено на конференцията "Трафикът на жени - правни и институционални механизми на противодействие", която се проведе на 5 октомври в Националния дворец на културата.
Основна тема на дискусиите беше "за" и "против" легализацията на проституцията в България.
На откриването присъстваха президентът Георги Първанов, посланикът на САЩ Джон Байърли, главният прокурор Борис Велчев, министрите на правосъдието и на вътрешните работи, представители на държавни институции и неправителствени организации.
Основният организатор на конференцията беше Институтът за демокрация и стабилност в Югоизточна Европа. Надежда Михайлова, която е председател на този институт, категорично застана срещу идеята за легализиране на проституцията в България. Тя уточни, че след узаконяването й в Холандия броят на непълнолетните проституиращи се увеличава от 4 хиляди на 15 хиляди.
Георги Първанов застана зад становището, че трафикът на хора с цел експлоатация е една от най-жестоките форми на насилие и е третият по мащаб престъпен бизнес след незаконната търговия с оръжие и наркотици.
Главният прокурор Борис Велчев потвърди, че легализирането на публичните домове би довело до узаконяване на престъпността. За съжаление законът от 2002г. криминализиращ проституцията в България не се прилага ефективно.
Минисътрът на вътрешните работи- Румен Петков, категорично заяви, че продажбата на плът е престъпление и България се нуждае от една по-строга законова рамка. Месеци по-рано неговият заместник г-н Камен Пенков увастваше в работната група за изготвяне на проектозакон за легализация на проституцията в България, който в момента е спрян.
Посланникът на САЩ- Джон Байърли заяви, че закон легализиращ проституцията би довел до увеличаване на организираната престъпност в България.
всички новини »
|