Германия: Как църквите успяват да си върнат загубените членове
28 Февруари 2012 г.
Тенденцията върви надолу – църковните членове в Германия все повече намаляват. На някои места църквите трябва да се обединят или да бъдат затворени. Но не навсякъде – има все пак евангелски общности, които се противопоставят на негативната тенденция. Как постигат това? Дали печелят чрез евангелизация хора, които досега не са имали нищо общо с църквата и вярата, или „крадат” вече посветени християни от други църкви?
Човек трябва да се запита какво прави някои предложения по-атрактивни от други, твърди Ерхард Бернебург – генерален секретар на мисионерската служба в EKD (Евангелската църква в Германия). Също така на хората не може да им се каже къде да се обръщат за смисъл, духовност и утеха по пътя на своето търсене. Подобно виждане споделя и пастор Джон Айслер – председателят на Германската евангелска конференция. В началото общностите растат често за сметка на съседните църкви, признава той. Но това не трябва да се приема като генерално обобщение.
Факт е, че живите църкви изглеждат привлекателни в дългосрочен план и за нехристияните, коментира Айслер. Що се отнася до т.нар. евангелизиране в палатки, то все още има своите основания. Въпреки че е по-трудно, особено в градовете, да бъдат привличани невярващи чрез евангелизация в голяма палатка, в селските райони понякога се събират по 600 посетители на вечер, включително и хора, които са се отдалечили от църквата. Според груби изчисления хората, привлечени от служението в евангелските палатки, са 10 пъти повече от посетителите на неделните богослужения в Германия.
В едно плуралистично общество е необходимо да се прилагат най-различни подходи, за да може Евангелието да достигне до хората. Например Лутеранската църква в град Фулда, провинция Хесен, се е разраснала толкова много, че 120-те места трябва да бъдат удвоени. Пастор Щефан Бюргер отдава значение на официалните църковни дейности, като кръщение, конфирмация (протестантски обред за приемане в църквата на юноши и девойки в тийнейджърска възраст – б.пр.), сватби и погребения. Той също така организира курсове по вероучение и съветва родителите, как да разговарят с децата си за вярата.
Протестантската църква в североизточната част на Франкфурт на Майн организира специални богослужения JustGo („Просто отиди”), насочени към дистанциралите се от църквата вярващи. Всеки път на подобна служба идват между 5 и 10 нови посетители. Според Йоахим Ценер – суперинтенданта на Потсдам, само волята за растеж не е достатъчна. Една църква расте, ако са налице всички фактори, споменати във 2. глава на Деяния на апостолите – дякония (служене, прислужване, служение), общение и проповядване. Особено привлекателни за хората извън църквата са кръщенията и религиозните курсове. За 3 години членовете на църковната област, която управлява Ценер, са се увеличили от 1000 на 26 хил. души.
Източник: idea.de
всички новини »
|