Сеул – град на светски удоволствия и християнски традиции
25 Февруари 2012 г.
В Сеул старото и новото се радват на мирно съжителство. Модерни сгради с апартаменти и офиси се извисяват до древни дворци и храмове. Младите корейци, които имат достатъчно пари за харчене, окупират популярните шопинг райони. Възрастните хора правят всекидневните си упражнения в компанията на млади семейства, велосипедисти и бегачи по поречието на река Хан и в парковете из целия град. Нощем силуетът на града е пронизан от блясъка на червените кръстове върху християнските църкви, от светлините на модните ресторанти, нощни клубове и караоке барове, които привличат бизнесмени и студенти до ранните часове на другия ден.
Сеул е политически, културен, финансов, развлекателен и религиозен център на Южна Корея. Почти половината от населението на страната живее в Сеулския национален столичен район, който с населението си от почти 24,5 млн. души е вторият най-голям метрополен регион в света, както и в близкия до столицата град Сувон. Но Сеул се откроява от другите азиатски мегаполиси с популярността на християнството и неговото влияние върху глобалните евангелски процеси. Правителствената статистика от миналата година сочи, че почти всеки трети южнокореец изповядва християнството, което измества будизма от лидерската му позиция в продължение на векове.
Сеул е един от малкото градове в Азия, които много мисионерски организации поставят в категорията „Евангелизирани”. Днес повече от 21 хил. южнокорейски мисионери служат в 169 страни по света, става ясно от статистиката за 2009 г. на Корейската световна мисионерска асоциация. Междувременно църквите в Сеул имат водеща роля в развитието на християнските програми, в изготвянето на материали и обучението на лидери и в експорта им по целия свят, отбелязва Джоузеф Ким – син на корейския евангелист Бил Ким, а също и водещ пастор на църква Wonchon Baptist Church и директор на Централната християнска академия в Сувон.
„През 90-те години по-голямата част от иновациите в християнското служение идваха в Корея от
Северна Америка – припомня Ким. – Но от 2005 г. насам църквите в Южна Корея започнаха да инвестират в производството на песни, програми и иновации на корейски език. Корейските църкви в Северна Америка вече копират нещата, които се случват в Сеул”.
Източник: christianexaminer.com
всички новини »
|