Кралица Елизабет: „Църквата на Англия е недооценявана и неразбрана”
21 Февруари 2012 г.
В разгара на разделението между вярата и секуларизма британската кралица Елизабет II защити църквата и религията. В писмо до Ламбет Палас – лондонското седалище на архиепископа на Кентърбъри, кралицата изтъкна ключовата роля, която вярата изпълнява в обществото.
„Концепцията на нашата църква понякога остава неразбрана и често недооценена. Нейната роля не е да брани англиканството чрез изключването на други религии. Вместо това църквата има задължението да защитава свободното практикуване на всички вероизповедания в страната”, смята Елизабет ІІ.
Кралицата разговаря с лидерите на деветте основни религии във Великобритания по време на една от първите публични прояви по повод нейния диамантен юбилей.
Елизабет II рядко говори публично за религиозните си убеждения, въпреки че е върховен управител на Англиканската църква. Нейната реч идва непосредствено след предупреждението, отправено от баронеса Уарси – председател на Консервативната партия, която преди няколко дни алармира, че британското общество е под заплаха от надигащата се вълна на „войнстваща секуларизация”, напомняща за „тоталитарните режими”.
Пред The Daily Telegraph министърът без портфейл изтъкна, че за да се създаде „по-справедливо общество”, британците трябва да „се чувстват по-силни в техните религиозни идентичности”. Миналата седмица Върховният съд постанови, че градските съвети не могат да провеждат молитви по време на своите заседания. Има и неотдавнашните случаи на работещи в публичния сектор, на които им е забранено да носят християнски символи по време на работа. Според резултатите от доклад на фондация „Ричард Докинс” почти 3/4 от християните са съгласни, че религията не трябва да влияе на публичната политика, докато само един на всеки 8 души смята, че би трябвало. Анкетата също така установи, че повече християните, които отхвърлят идеята за официална държавна религия, са повече от тези, които я подкрепят.
Източник: telegraph.co.uk
всички новини »
|