Защо британците отново тръгнаха на църква?
20 Февруари 2012 г.
Наскоро националният английски всекидневник The Telegraph публикува изненадващ извод – през последната година църковните посещения във Великобритания са отбелязали ръст, което показва промяна на низходящата тенденция, наблюдавана от началото на 80-те години на 20. век. Вестникът даде пример с църквата „Св. Богородица”, в която през последните 12 месеца посетителите са се увеличили 20% – нещо, което е било немислимо преди няколко години.
От жителите на Обединеното кралство 76,8% се самоопределят като религиозни, сочи статистиката. Проучване, проведено през 2007 г., установява, че само 10% от религиозните хора ходят на църква веднъж седмично, въпреки че тази цифра се увеличава значително по време на Рождество Христово. През 1979 г. 5,4 милиона от британците са ходели на църква, но през 2005 г. тази цифра е паднала до около 3,2 милиона. Сред причините за този спад е „загубата на идентификация, както и обичайното ангажиране в неделния ден с дейности, свързани със спорт и пазаруване”.
Нарастването на посетителите е особено очевидно в някои църкви, като Hillsong. Основаната в Австралия евангелска църква, която е със седалище в Лондон, отбелязва значителен ръст през последните години. Според изследователски доклади за 12 години вярващите в тази църква в Англия са се увеличили от 200 до 10 000 души. Някои експерти смятат, че увеличаването на посещаемостта на Hillsong се дължи и на разширяването на „групите за молитва”, малки събрания в дома или в малки групи, които обикновено се провеждат през седмицата. Някои твърдят, че подобни молитвени събрания дават повече мотивация на членовете да ходят редовно на църква.
Редица социолози са на мнение, че ескалацията на икономическите трудности днес подтиква повече хора да се обръщат към религията.
„Съществува силна негативна връзка между степента на материална сигурност и равнището на религиозност – с по-голяма религиозност обикновено се отличават тези страни, чиито граждани се чувстват по-малко сигурни”, констатира социологът Найджъл Барбър. Неговата теория се базира на идеята, че „вярата в свръхестествени сили може да бъде начин да се компенсира несигурността на живота ни”.
Източник: protestantedigital.com
всички новини »
|