Руски епископ против задължителното изучаване на Божието Слово в училище
10 Февруари 2012 г.
Епископ Константин Бендас – директорът на Руския обединен съюз на християните от евангелската вяра (РОСХВЕ), коментира резултатите от социологическо проучване за Книгата, която руснаците определят като задължителна за изучаване в средното общообразователно училище. Според проучването, проведено от изследователския център към портала Superjob.ru, 4% от руснаците препоръчват на учениците непременно да прочетат Библията – „най-мъдрата книга, която за съжаление не се преподава в училище”.
Епископ Бендас обаче защитава противоположната позиция: „Мисля, че ние, християните, в никакъв случай не трябва да позволяваме часовете по изучаване на Библията да станат задължителни. Нека обясня своята гледна точка, за да не бъда обвиняван в антихристиянски и антибиблейски позиции. Колко от вас познават ученици, които обичат учебниците по физика, биология или ръководствата с допълнителни задачи по алгебра? Тези деца са изключение.
Учебниците, включени в общообразователната програма, се възприемат като нещо задължително, като рутина, навик, догма. Библията не трябва да бъде обект на подобно отношение”.
Епископът припомня думите на апостол Петър от Новия завет: „Пожелавайте като новородени младенци чистото духовно мляко, за да пораснете чрез него към спасение” (І Птр. 2:2).
Това, според него, се отнася именно за Библията – Божието Слово. „По-правилно е Библията да бъде достъпна за всеки ученик. Нека да има много екземпляри от нея в училищните библиотеки, нека да я има във всеки клас, нека да присъства в списъка на препоръчителните книги за четене през лятото. Но в никакъв случай учениците в средното училище не трябва да бъдат карани насила да изучават Библията”, убеден е епископ Константин Бендас.
Източник: cnlnews.tv
всички новини »
|