Християните в Сирия – между чука и наковалнята
30 Януари 2012 г.
Много хора в Сирия са убедени, че трябва да поддържат президента на страната Башар ал-Асад въпреки призивите на протестиращите за сваляне на авторитарния режим. От друга страна, някои се опасяват, че ако подкрепят демократичните протести, мюсюлманските екстремисти ще им отмъстят за това. Макар сирийският президент Башар ал-Асад, който е на власт от 2000 г. насам, да е считан за диктатор, според експертите, неговият режим е светски. Това се потвърждава и от факта, че за всички тези години Сирия е била убежище за религиозните малцинства в Близкия изток.
Християнската общност в Сирия е най-голямото християнско малцинство в региона. Сунитските мюсюлмани съставляват 74% от населението, а християните са около 10%. Основната причина за големия брой християни в Сирия е фактът, че страната е съхранила светските си устои и не позволява извършването на насилие и гонения спрямо религиозните малцинства. В действителност Сирия е убежище за много вярващи от Близкия изток, които са обект на преследване. Хиляди иракски християни, изгонени заради растящия ислямски екстремизъм, са намерили закрила именно в Сирия.
Християнството е важен аспект от историята на Сирия, която успява да съхрани религиозното многообразие и мирното съжителство между религиите. По време на пътуванията на апостол Павел Дамаск е един от първите градове, в които се разпространява християнството. Мнозина се опасяват, че статуквото ще се промени, ако властта бъде окупирана от ислямските партии.
Западните правителства не могат напълно да осъзнаят, че подкрепяйки протестиращите, те всъщност излагат на риск местните християни, твърдят експерти. Напрегнатата обстановка в Сирия изисква преди всичко вниманието на западните страни. Правителството на САЩ изрази подкрепата си за демократичните промени в Близкия изток, но експерти смятат, че администрацията на президента Барак Обама е твърде пасивна към насилието срещу християните.
Източник: hve.ru
всички новини »
|