Носителка на „Пулицър” твърди, че Библията е книгата, оказала най-голямо влияние в литературата
15 Януари 2012 г.
Mерилин Робинсън, чийто роман Gilead спечели наградата „Пулицър” през 2006 г., пише в „Ню Йорк Таймс”, че книгата й се основава на констатации, свързани с ролята на Библията в съвременната литература. „Библията е моделът, който оказва въздействие върху мисленето и творчеството на онези от нас, които, съзнателно или несъзнателно, живеем в рамките на нейното влияние”, пише Робинсън, която е презвитериански учен (калвинист) и известен писател.
В своята книга писателката заключава, че Библията е предшественик на голям брой произведения на съвременната литература, като „Изгубения рай” на английския поет Джон Милтън например. Аргументът на Робинсън се базира на т.нар. теория на интертекстуалността, която въплъщава идеята, че разбирането при четене на една книга определя как човек разбира и другите книги, които чете.
В действителност Библията е най-изучаваната и най-четената книга в света. Робинсън твърди, че много велики произведения на литературата са написани, като се изхожда от предположението (съзнателно или несъзнателно), че читателите са запознати с Библията независимо от религиозната принадлежност на автора. „Много от великите произведения на западната литература третират същите въпроси, които възникват в сърцето на християнството”, пише Робинсън. Авторите на тези произведения представят доктринални идеи като тези в Библията, като ги въплъщават в драматизирани истории, познати ни от сцени като Благовещение и пътуването към Дамаск”.
Източник: protestantedigital.com
всички новини »
|