Християнски младежи от цял свят се включиха активно в дебат за климатичните промени
09 Декември 2011 г.
Млади християни от цял свят заявиха своята воля и ентусиазъм за промяна на целите и въпросите, които са в дневния ред на конференцията на ООН за климата в Дърбан, Южна Африка. Младите вярващи искат да научат как да популяризират успешно посланието, че Божието творение се нуждае от по-добри грижи, пише южноафриканецът Майк Ланга-Луланга. Близо 30 младежи от църковни и редица други религиозни организации от шест континента се включиха в обучението Youth For Eco-Justice („Младежи за справедливост в екологията“) по време на 17-та климатична конференция, която се състоя от 28 ноември до 9 декември в Дърбан. Курсовете, организирани от Световната лютеранска федерация и Световния съвет на църквите, включват изучаване на Библията, уъркшопове, обучения в сферата на комуникацията, както и дейности по насърчаване на т.нар. еко-правосъдие.
„Идеята е да се съберат млади хора и да повлияят на своите общности у дома. Младежите, които участват на нашите събрания са много взискателни – това са хора, които предприемат действия“, подчерта Роджър Шмид, секретар по въпросите на младежта към Световната лютеранска федерация. Той заяви, че креативните млади хора са способни да преодолеят застоя в света по отношение на климатичните промени, влагайки ново разбиране за връзката между правосъдие и екология. Както отбелязва Нджидека Онвуний, 26-годишен участник от Нигерия, изменението на климата е основна грижа на младите християни.
„Планетата Земя е в опасност и творението страда – това налага необходимостта от спешни действия за решаване на ситуацията“, изтъкна Онвуний. Той допълни, че глобалното затопляне и конфликтите за водните ресурси са свързани с неустойчивия и несправедлив модел на производство и потребление, което от своя страна провокира нуждата от прилагане на еко-правосъдие.
„Нашите общности, особено в Африка, се борят и конкурират за вода, храна и земя, и ние трябва да им гарантираме това право“, категоричен е младежът.
В списъка на страните, представени от участниците, попадат САЩ, Венецуела, Великобритания, Швеция, Южна Корея, Южна Африка, Нигерия, Индия, Канада, Бразилия, Австралия, Аржентина и др.
Източник: ekklesia.co
всички новини »
|