В Украйна една десета от децата сираци правят опит за самоубийство
27 Ноември 2011 г.
Според благотворителната организация Take Hope Yorkshire, украинските сираци са лишени от житейски умения и не са подготвени за живота извън дома. Поради тази причина 20% от младите хора, лишени от родителска грижа, посягат на живота си. Други "по-оптимистични" данни показват, че 10% от украйнските сираци са потенциални самоубийци. Специалистите твърдят, че към фаталната стъпка ги тласкат внезапната промяна в социалната среда и новият самостоятелен живот. Според отец Андрей Пинчук, възпитател в детски приют, причината се крие в дефицита на житейски опит, характерен за децата в сиропиталището. "На тях им се забранява да перат, да гладят, да чистят, да мият съдове и т.н., тъй като на всички тези действия ще се гледа като на експлоатация на детския труд", пояснява отец Андрей.
Вторият проблем е свързан с т.нар. филантропи, които изпитват съжаление към пристигащите в дома деца, и не пестят подаръците си. "Децата свикват с това и смятат, че подаръкът е нещо, което им се полага по право", коментира свещеникът. Когато детето порасне и напусне дома, то вече е формирало в себе си специфично отношение към света, което се изразява в няколко думи: "Няма!", "Не искам!", "Длъжни сте ми!" Според отец Андрей един от начините за преодоляване на проблема с адаптацията на децата, след като напуснат дома, е осиновяването.
Но има и други ефективни методи. „Един от алтернативните и съвременни подходи е наставничеството”, допълва ръководителят на Алианса "Украйна без сираци", Руслан Малюта. „Наставникът, наричан още ментор, е някой, който е значим в очите на детето. Човек, който желае и може да му посвети своето време, знания и умения, за да подготви детето за самостоятелен живот и да го подкрепя дори и след напускане на дома”, обяснява Малюта. По думите му, ако всеки тийнейджър без родители има наставник, „броят на самоубийствата сред възпитаниците на интерната ще бъде равен на нула”. Програмата за менторство в Украйна се реализира по проект "Една надежда". В рамките на тази програма редовно се провежда обучение за бъдещи наставници.
Източник: prochurch.info
всички новини »
|