Арабските християни реформират образа на християнските общности в САЩ
14 Ноември 2011 г.
Около 60 имигранти маронити от Йордания са взели причастие на католическа меса, отслужена на арабски език, в град Албъкърки, щата Ню Мексико, САЩ. По време на службата присъстващите са използвали арабски Библии, молели са се на арабски и са пеели химни, за които някои признават, че не са чували от 20 години насам. Длъжностни лица от епархията на Санта Фе смятат, че католическата литургия на арабски е първата по рода си за Ню Мексико, известен като щата с най-дълго запазилото се католическо присъствие в САЩ днес.
Когато войните, икономическите проблеми и преследванията от страна на мюсюлманските екстремисти принуждават арабските християни и религиозните малцинства да напуснат Близкия изток, те се установяват в малки селища на територията на САЩ. Тези бежанци съживяват стари, „спящи” църкви и събират отново семейства, разделени от войната, които се молят заедно на арамейски - езикът, който е говорил Иисус. Според религиозните лидери, ако насилието продължава, се очаква броят на търсещите безопасност в САЩ да расте все повече, докато в същото време в земите, където те са живели 2000 години, тече обратният процес – на изселване. Според тазгодишния доклад за международната религиозна свобода, публикуван от Държавния департамент на САЩ, християнското население в Ирак преди американската инвазия е възлизало на около 1,4 милиона души. Както се посочва в доклада, днес там са останали между 400 000 и 600 000 християни, които се сблъскват с все по-жестоки прояви на насилие.
Никой не може да каже с точност колко християни и религиозни малцинства са избягали от преследване или поради икономически причини в САЩ, но от Мичиган до Луизиана наблюдателите забелязват увеличаване на богослуженията на т.нар. маронити католици - клон на католицизма от източен обряд с корени в Ливан и Сирия. Маронитите са част от Католическата църква, те са признати от папата и притежават същите основни убеждения като римокатолиците. Литургията често се извършва на арабски и арамейски език. Джоузеф Амар, директор на програми на арабски и сирийски в университета в Нотр Дам, подчертава, че макар масовото изселване да има негативно отражение върху християнството в Близкия изток, преселването в САЩ и други части на света позволява на последователите на Христос да продължат да практикуват своята религия без страх от смърт или принудителни разговори.
Източник: ap.org
всички новини »
|