Спорен закон във Великобритания забранява на бащите да виждат децата си след развода
06 Ноември 2011 г.
Бащите в Обединеното кралство ще бъдат лишени чисто юридически от правото да виждат децата си след развода. Това гласят най-големите промени в британското семейно право за последните 30 години. На практика постановлението на съда означава, че мъжете няма да могат да прекарват част от свободното си време със собствените си деца, в случай че семейната връзка приключи. Рестрикцията се отнася и за бабите и дядовците на децата, чиито родители са разведени. Преобладаващата част от британските граждани определят решението като “предателство”.
Съгласно приетите промени на бащите ще им бъде забранено да поддържат „пълноценна връзка” със своите семейства, тъй като това “би причинило повече вреда, отколкото полза”. Дългоочакваният закон беше квалифициран като “чудовищна фалшификация”, която подкопава доверието в обещанието на премиера Дейвид Камерън, че неговото правителство ще остане в историята като „най-приятелски ориентирано към семейството”. Независимият доклад е изготвен от министрите като част от стъпките към реформа на системата на семейното право, която многократно е критикувана, че поставя правата на майките над тези на бащите, бабите и дядовците. Въпреки това, гласуваното предложение, вероятно с цел да формира основата на бъдещата правителствена политика в областта на семейното право, предизвика гневни реакции сред членовете на кабинета. Източник, близък до министър от правителството, заяви, че намеренията са “абсурдни”, предупреждавайки, че те подкопават опитите за справяне с големия брой младежи без бащи, които оглавиха бунтовете в Лондон това лято.
Промените в закона за семейното право идват на фона на покачващия се ръст на разводите и увеличаването на броя на извънбрачните деца във Великобритания, най-често отглеждани от родители, живеещи на семейни начала, за които съществува по-голяма вероятност да се разделят един ден, отколкото да се оженят. Според статистиката от миналата година почти три милиона деца на възраст под 16 години живеят в семейство с един родител, което е 24% от всички деца във Великобритания. Най-добре за едно дете е да има свободен достъп до двамата си родители и да може да развива пълноценна връзка с всеки един от тях, убеден е бившият държавен служител Дейвид Норгроув. Надин О'Конър, участник в кампанията „Бащи на правосъдието”, също коментира спорния доклад: “Това е една чудовищна фалшификация и бюрократично упражнение в посока към задълбочаване на несправедливостта. Този доклад обрича децата на живот без бащи, което ще доведе до катастрофални социални последици”.
Източник: dailymail.co.uk
всички новини »
|