Повечето учени не смятат, че религията и науката са в „постоянен конфликт”, разкрива ново изследване
04 Октомври 2011 г.
През цялата човешка история науката и религията са определяни от критиците като вечни врагове и конкуренти, но ново университетско проучване в САЩ показва, че само малка част от представителите на водещи американски институти за научни изследвания смятат, че двете сфери изискват ясно противопоставяне и разграничение.
„Когато се стигне до въпроси за смисъла на живота, за осмислянето на реалността, за произхода на Земята и за това, как се е развил животът на нашата планета, много учени са на мнение, че между религията и науката съществува противоречие и дори непреодолим конфликт”, признава социологът Илейн Хауърд Еклънд. Но по-голямата част от учените, интервюирани от Еклънд и нейните колеги, определят религията и науката като „общовалидни инструменти на познанието”, които могат да осигурят едно по-широко разбиране на важните проблеми.
Изследването обхваща 275 специалисти по естествени и социални науки от общо 21 елитни изследователски института в САЩ. Само 15% от анкетираните посочват, че религията и науката са „в постоянен конфликт”. Според други 15% те „никога не изпадат в ситуация на конфликт”, а 70% от всички интервюирани допускат, че двете ключови области на познанието „само понякога изпадат в конфликтни отношения”.
„Голяма част от обществото вярва, че когато науката придобива по-голям обществен авторитет, секуларизацията се увеличава, а религията – обратно, намалява”, казва още Илейн Еклънд. Според повечето участници в проучването причината хората да мислят, че има конфликт между религията и науката, са редица въпроси от обществен интерес, в това число учението на креационизма срещу еволюцията, изследванията на стволови клетки и т.н. Учените, които определят себе си като духовни/религиозни, е по-малко вероятно да смятат, че религията и науката са в конфликт, показва още изследването.
Източник: Breaking Christian News
всички новини »
|