Тони Блеър: „Религията на 21. век ще продължава да играе важна роля”
28 Септември 2011 г.
Религията през настоящия 21. век ще продължи да играе важна роля в развитието на обществото, а политическото подценяване на необходимостта от мирно съжителство между религиите може да доведе до задълбочаване на съществуващите конфликти и до появата на нови. Това заяви бившият британски премиер Тони Блеър по време на дискусията „Основни тенденции за утрешния ден”. Тя е част от VІІІ годишна среща в Ялта „Украйна и светът: общи предизвикателства, общо бъдеще”, която се проведе от 15 до 18 септември т.г. в Ливадийския дворец край Ялта.
„Мнозина очакват, че светът ще стане по-малко религиозен и така хората ще се откажат от религията си, но аз вярвам в обратното – изтъкна Блеър по време на форума. – Виждаме примера на Украйна и Русия, където опитите за стъпкване на религията по време на комунизма не донесоха успех. Виждаме примера и на Китай, където днес се наблюдава стремително нарастване на броя на християнските църкви, а правителството вече ясно осъзнава, че общество, което се основава на вярата и религията, има по-добро разбиране относно социалната солидарност и социалните въпроси. Евангелското християнство набира все по-голяма популярност и в Южна Америка – традиционен бастион на католическата вяра. Всъщност, ако човек се замисли, ще установи, че половината конфликти по света имат религиозни измерения.” Според бившия британски премиер, който през 2007 г. учреди Фондация на вярата, политиката в голяма степен пренебрегва религиозния фактор, що се отнася до конфликтите. „Те са свикнали да казват: „Нека да не обсъждаме религията, нека да говорим за политика”. А аз им отвръщам: „Много съжалявам, че мислите така, защото зад действията на хората, които участват в някакъв конфликт, да речем в Близкия изток, стоят именно религията и културата.”
Особено важно за Блеър е влиянието на глобализацията върху религията: „Глобализацията промени контекста на вярата. Хората днес са много по-наясно с факта, че има и други хора – с друга вяра, с други ценности.” Тони Блеър припомни, че много повече хора днес комуникират един с друг и обменят информация, която от своя страна води до големи социални промени: „Вълни от чувства и емоции заляха социалните мрежи и предизвикаха „Арабската пролет”. В този смисъл един от най-належащите въпроси е възпитаването на демократичен подход към религиозната толерантност, което предполага знания, уважение и приемане на другите религии.” Именно такъв подход, според Блеър, би помогнал за разрешаването на ключови противоречия и конфликти в 21. век.
Източник: invictory.org
всички новини »
|