Само 10% истински вярващи са достатъчни за промяна на нацията
08 Август 2011 г.
Изследователи от Политехническия институт „Ренселър” (САЩ) откриха, че ако само 10% от населението има непоколебима вяра, тяхната гледна точка ще бъде приета от мнозинството.
Учените просто искали да разберат в кой момент дадено убеждение на малцинството се превръща в мнение на мнозинството. „Ако делът на привържениците е под 10%, в разпространението на техните идеи няма никакъв видим напредък – казва съавторът на проучването Волеслав Шимански. – И за да стане тяхното мнение мнение на мнозинството, е нужно време, съпоставено с възрастта на Вселената. Но когато те превишават 10%, тяхната идея се разпространява като огън.” Като пример за това специалистите посочват последните събития в Тунис и Египет: „Диктаторите в тези страни са били на власт в продължение на десетилетия, а след това бяха свалени за няколко седмици.”
Важен аспект на откритието е това, че процентът на привържениците на дадена идея, който е необходим за промяна на мнението на мнозинството, не се променя съществено от вида на социалната мрежа. Тоест няма значение как и къде това мнение е възникнало и се разпространява.
Изследователите са разработили компютърни модели на различни видове социални мрежи. Една от тях позволява на всеки човек да се свърже с някой друг участник в мрежата. Във втория модел някои хора са свързани с по-голям брой хора, т.е. те са станали център на внимание или лидери. Третият модел предполага, че всички имат приблизително еднакво количество социални връзки. Първоначално всички модели се състояли от хора с някакви традиционни нагласи, но и – което е немаловажно – открити за мнението на другите хора.
Веднага след като мрежата започнала да работи, учените внедрили сред тях определен брой хора, които твърдо се придържали към някакво убеждение. Тези хора били непоколебими в своите възгледи.
Всеки участник в модела говорил с другите за своето мнение. Ако слушателят вярвал в същото, вярата и на двамата растяла. Когато мненията им не съвпадали, слушателят чувал и друг и ако и той проповядвал същото като първия, слушателят накрая „се обръщал към новото вярване”. „На първо място, човек започва да се съмнява в своите възгледи и след това поглежда по нов начин на нещата – казва г-н Шринивасан. – Ако твърдо убедените в нещо хора са по-малко от 10%, те могат да повлияят само на съседите си, но в рамките на по-широка система нищо не се променя.”
Изследователите смятат, че техните констатации са от огромно значение. Моделите обаче са чисто изчислителни. Сега учените търсят исторически примери и планират да проучат как процентът може да се промени при модел, където обществото е поляризирано.
Източник: RPI NEWS
всички новини »
|