„Страстите Христови” пресъздадени в затвор за осъдени на смърт
19 Юли 2011 г.
Затворници от най-строгия затвор в САЩ ще играят в постановката „Страстите Христови”. Това представление се поставя всяко лято в едно от най-красивите места в Шотландия – замъка Дандас. Следващата година обаче собственикът на замъка – сър Джек Стюарт-Кларк, е решил да пренесе постановката в САЩ. За място на спектакъла е избрал затвор в щата Луизиана – най-строгото изправително заведение в страната, съобщава The Herald.
По идея на Стюарт-Кларк, актьори ще бъдат самите затворници, в това число и осъдени за жестоки престъпления, излежаващи доживотни присъди или очакващи изпълнение на смъртни присъди. Затворът в щата Луизиана е по-известен като „Ангола” – това име той е получил още преди няколко века, когато там са живеели черни роби, работещи на близките плантации. Сър Стюарт-Кларк е уверен, че участието в постановката ще помогне за реабилитацията на затворниците. Той казва: „Вярвам в това, че човек може да получи изкупление, намирайки се в затвора; даже ако никога не излезе на свобода.” Смята също така, че неговата инициатива може да промени отношението на американското общество към осъдените. По предварителни планове постановката трябваше да се играе това лято, но се е наложило работата над спектакъла да бъде прекратена заради наводненията по р. Мисисипи.
Група сътрудници от замъка Дандас вече посетиха „Ангола” и се срещнаха с някои от осъдените на смърт, сред които и един престъпник, бивш член на ку-клукс-клан и сатанист, обърнал се към вярата в Христос в затвора. Стюарт-Кларк започва да поставя „Страстите Христови” в замъка Дандас преди около 10 години, ползвайки за сцената с ходенето на Исус по водата езерото, което е там.
Днес в затвора „Ангола” има 5000 затворници, три четвърти от които са чернокожи, излежаващи наказания за убийства, въоръжени грабежи, изнасилвания. Този затвор се слави из цяла Америка със суровите условия, в които се намират затворниците, и с високото равнище на насилие. По думите на сър Стюарт-Кларк, при сегашния комендант ситуацията там се променя и постепенно „Ангола” се превръща „от затвор на отчаянието в затвор на надеждата”.
всички новини »
|