Бъдещето на Израел е под въпрос
15 Юли 2011 г.
Израелският министър на отбраната заяви, че тази есен Израел ще бъде изправен пред “дипломатическо цунами”. Други говорят за “еврейски черен септември”.
Подготовката за едностранно обявяване на палестинска държава в Общото събрание на ООН в Ню Йорк, насрочено за септември 2011 г., набира скорост. Няколко държави от Латинска Америка вече са признали палестинската държава. Наскоро Турция се присъедини към нарастващия брой страни членки на ООН, които призовават за създаването на палестинска държава. Франция изрази подкрепата си за Абас и се опитва да организира и останалите европейски нации за тази цел.
Великобритания засега не е заявила категорична позиция.
Една бъдеща палестинска държава с граници от примирието през 1949 г. би включвала Самария, Юдея и Източен Ерусалим като своя столица. След 44 години като столица на Израел и обединен град, отворен за хора от всички религии, Ерусалим отново би останал затворен, ако бъде предаден под ислямска власт.
Ако през септември в Общото събрание на ООН бъде внесено предложение за признаване на палестинска държава, много е вероятно то да получи доста широка подкрепа. Лидерът на “Фатах” Махмуд Абас вярва, че 150 от 192-те страни членки на ООН ще го подкрепят при гласуването.
Въпреки че само по себе си предложението в ООН не може да бъде обявяване на палестинска държава, то би имало сериозни гео-политически последици. Мнозина се страхуват, че преждевременното обявяване на палестинска държава може да възпламени нова война в региона, така както признаването на Хърватска и Словения от страна на Германия доведе до войната в Югославия през 1991-1995 г. Предвид размириците в Близкия изток в момента, една нова регионална война сериозно би дестабилизирала световната икономика и международната сигурност.
Една бъдеща палестинска държава със столица Източен Ерусалим (включващ и Стария град) под ислямско управление би могла да доведе до ситуацията от преди 1967 г., когато евреи не бяха допускани до Стария град и не можеха да се молят на Стената на плача. По време на йорданското управление, което контролираше светите места тогава и което винаги е било считано за умерен режим и съюзник на Запада, повечето синагоги бяха разрушени. Една нова палестинска държава, която ще бъде под влиянието на радикалния ислям, би предизвикала още по-взривоопасна обстановка, подобна на талибанския контрол върху будистките свети места в Афганистан.
Махмуд Абас от “умерената” фракция “Фатах” даде ясно да се разбере, че на нито един евреин няма да бъде разрешено да живее в бъдещата палестинска държава. Всъщност това ще създаде нова държава на апартейда в Близкия изток – територия, “изчистена” от евреи – подобна на това, за което мечтаеха нацистите в Европа само преди едно поколение. От хартата на “Хамас”, която сега е коалиционен партньор в новото палестинско правителство на единството, е ясно, че не може да има окончателен мир преди “цялата Палестина” да бъде освободена от “неверниците”.
Следващите няколко месеца ще бъдат решаващи за това как ще гласуват страните членки на ООН
всички новини »
|