Закон забранява забулването на жени по улиците на Франция
11 Април 2011 г.
Днес във Франция влиза в сила законовата забрана за носене на ислямско облекло на обществени места, съобщава CNN. Така Франция става първата в света държава с издаден и влязъл в сила закон срещу забулването на публични места. Мярката за забрана на пълното ислямско облекло беше приет през октомври м.г., а аргументът беше, че забулването противоречи на светските стандарти на френската република. Нарушителките на закона ги очаква глоба, а мъжете, които заставят жените си да се забулват, рискуват да прекарат една година зад решетките или да платят глоба в размер на 30 000 евро.
Рестрикцията всъщност засяга традиционното за мюсюлманите облекло – никаб и бурка. Бурката покрива цялото тяло, включително лицето и косата, без очите, а никабът представлява воал, който забулва лицето, оставяйки отвор само за очите. Хиджабът, който покрива косата и шията, но не и лицето, не попада под ударите на закона. „Забраната също така не е насочена към носенето на забрадки или на аксесоари като шалове, шапки или очила дотолкова, доколкото не пречат за идентифициране на лицето”, се казва в изявление на Министерството на вътрешните работи.
Прилагането на рестриктивния, според мюсюлманите, закон се случва на фона на заплахите за протести от редица етнически общности, които се чувстват обидени на френския съд. Още в първия ден от влизането в сила на новия закон Париж стана арена на сблъсъци. Полицията арестува две жени с бурки и още няколко души, които протестираха пред катедралата „Нотър Дам дьо Пари”. Няколко дни по-рано властите задържаха 59 души, включително 19 забулени жени, които се включиха в забранен протест в Париж срещу закона.
В изследване от миналата година на базирания във Вашингтон мозъчен тръст Pew Global Attitudes Project 82% от френския народ демонстрират одобрение на подготвяната забрана на пълното ислямско облекло, а 17% се изказаха против мярката. Широка подкрепа на готвената рестрикция бе заявена и в Германия, Великобритания и Испания за разлика от САЩ, където двама от всеки трима американци гласуваха против. Тогава международната правозащитна организация „Амнести интернешънъл” многократно призова Франция да не налага забрана, заявявайки, че нарушава европейските закони за човешките права.
Франция е страната с най-голямата мюсюлманска общност в Европа. В нея живеят около 5 милиона мюсюлмани, но според френските власти законът ще засегне едва около 2000 жени.
всички новини »
|