Господ, Аллах и федерализмът
05 Ноември 2010 г.
Нигерия – Само около стотина метра асфалт делят двата храма един от друг. От едната страна на пътя проблясва слънцето, обагрило с лъчите си купола на националната джамия. А отсреща блести медният покрив на националната католическа катедрала. В Абуя, столица на една от нигерийските провинции, християнството и ислямът стоят буквално един срещу друг. Близостта на джамията и църквата би трябвало да символизират равноправието и мира между религиите. Единството обаче е измамно. Кървавите сблъсъци между християни и мюсюлмани в най-гъстонаселената африканска държава са почти неизменна част от социалния пейзаж. През февруари т.г. 500 християни от граничния град Йос бяха брутално убити от разярени мюсюлмански тълпи. Месец преди това пък християни избиха най-малко 300 мюсюлмани. Още миналата година либийският лидер Муамар Кадафи предложи „практическо” разрешение на проблема – мюсюлманският север и християнският юг на Нигерия да бъдат обособени в две самостоятелни държави.
„Идеята на Кадафи е налудничава”, констатира Феми Лонге, нигериец и директор на организацията Africaplusplus.
„В моето семейство едната половина са мюсюлмани, а другата – християни. Разделението по религиозни признаци би довело страната до пълен хаос”, категоричен е Лонге.
Въпреки деликатната социална обстановка Нигерия не е обхваната от религиозна война. Конфликтите тук се дължат по-скоро на многобройните етнически различия. Това не е никак изненадващо в пренаселена страна като Нигерия, в която си съжителстват повече от 250 етноса и двойно повече езици и диалекти. Три от най-големите групи съставляват 70% от населението – докато представителите на нигерийската етническа група игбо, произхождащи от югоизточните провинции, се самоопределят предимно като католици, живеещите на север хауса и фулани принадлежат към най-многочислените мюсюлмански етноси в Нигерия. Йоруба, най-голяма част от които населяват югозападните части на страната, са със смесен религиозен произход – сунитски мюсюлмани и англикански християни. Членовете на тези и на други етнически общности обаче отдавна не живеят в родните си територии. Колкото повече човек се замисля, толкова по-абсурдна изглежда идеята за политическо разделение. Само в мегаполиса Лагос в Гвинейския залив по-голямата част от неговите 15 млн. жители идват от различни райони на Нигерия. Същата пъстра смесица представляват и вероизповеданията в Лагос.
Икономическите различия още повече задълбочават противоречията между различните религиозни и етнически групи в Нигерия. Между благоденстващия елит и потъналото в мизерия мнозинство от нигерийските граждани стоят цели светове – особено благоприятна среда за религиозна пропаганда от страна и на мюсюлмански, и на християнски лидери. Това е и основен катализатор на враждата между различните етноси и религии. Сунитският теолог Бадмус Юсуф предупреждава, че все повече мюсюлмани в Нигерия се посвещават на ислямския екстремизъм. И добавя с тревога: „Никой не знае какви ще са последиците от това.”
Източник: Zenithonline
всички новини »
|