Отхвърлено е предложението за промяна в Закона по вероизповеданията
03 Ноември 2010 г.
София, 3 ноември. Внесеният от депутатите на ДПС Тунчер Кърджалиев и Четин Казак, Закон за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията беше отхвърлен на първо четене от депутатите в пленарна зала с 32 гласа "за", 30 "против" и 76 "въздържал се".
Поправките предвиждаха в извънредни случаи, когато не е възможно висшият орган на някое от вероизповеданията да бъде свикан според разпоредбите на устава му, заседанието да се насрочва от Софийски градски съд. Предложеният текст предвиждаше допълнение към чл. 19 на Закона, където да се създаде нова алинея (6), позволяваща да се стига до съдебно решение по искане на повече от половината от регистрираните местни поделения на съответната религиозна общност.
От ГЕРБ заявиха, че предлаганата промяна е неприемлива, защото не може съдът да участва в управленски въпроси на което и да е вероизповедание. Синята коалиция и "Атака", заявиха чрез свои представители, че предлаганите текстове са противоконституционни.
Очевидно, проектозакона имаше за цел да разреши патовата ситуация около избор на легитимно ръководство на мюсюлманското вероизповедание. След като съдът възстанови някогашния главен мюфтия Недим Генджев и Висшия мюсюлмански духовен съвет от негово време, избран преди 14 г., се оказа, че повече от половината от членовете му са починали. Това на практика блокира възможността за свикване на върховния орган, насрочването на национална мюсюлманска конференция и избор на главен мюфтия.
всички новини »
|