Библейска градина в Госау, Швейцария
14 Юни 2010 г.
В библейските текстове долавяме благоуханието на вечнозелената мирта – символ на любовта, на лилиите и розите, на гроздовете на лозата и плодовете на смокинята. Библейската градина в швейцарския град Госау ни показва каква поезия може да струи от Библията.
„Ела, възлюбени мой, нека излезем на полето... да осъмнем в лозята, да видим напъпила ли е лозата, появил ли се е крехкият грозд и цъфнали ли са наровете, там ще ти дам любовта си“. Тази прочувствена любовна песен не е дело на композитор или поет от епохата на романтизма, а на автор, живял преди 3000 години. И текстът не е взет от някоя антология на любовната лирика, а е част от Библията – от Песен на песните.
Но къде да открием днес нарово дърво, което може да окичи с такива сладки думи устните на влюбените? В земята на Библията, разбира се. Но не само там, а и в центъра на град Госау, в Библейската градина – единствената по рода си в Швейцария.
В създадената преди 5 години рядка градина се срещат всички растения, които познаваме от Библията и които растат в Свещената земя. Божието Слово казва много неща не само с думи, но и чрез цветята, описани в него. Много често зад споменаването им се крие определена идея, метафора, символ, наситени както с радостни, така и с тъжни асоциации.
„Разгледайте полските кремове, как растат; не се трудят, нито предат; но казвам ви, че нито Соломон във всичката си слава не се е обличал като един от тях“, отбелязва Исус в Евангелието от Матей, когато иска да подчертае колко безценен за Бог е човешкият живот. За преходността на природата също има подходящ пример: „Дните на човека са като трева; като полски цвят, така цъфти“. По този начин старозаветният пророк Исая описва човешката съдба. Връзката между живота и преходността може да бъде още по-красноречива: „... ако житното зърно не падне в земята и не умре, то си остава самотно; но ако умре, дава много плод“ (Евангелие на Йоан 12:24).
Вече пета година Госау със своята Библейска градина е истински притегателен център за посетителите. Той се е превърнал в поклонническо място, което привлича архитекти, приятели на Библията, обикновени читатели, училищни класове, групи от различни вероизповедания и др. Някои идват да изследват света на растенията, а други – просто да се помолят. Общото е едно – за всички посетители Библейската градина е като отворена книга.
всички новини »
|