Хора с увреждания – в борбата с бедността и социалната изолация
05 Юни 2010 г.
По приблизителна данни хората с увреждания в ЕС са 65 милиона. За всички тях е много по-вероятно да бъдат без работа и да живеят с ниски доходи, отколкото за хората без увреждания. Освен това за тях е доста по-трудно да се възползват от стоки и услуги, които повечето хора приемат за даденост. Всичко това означава, че хората с увреждания са в значителен риск от бедност и социално изключване.
Какво се прави, за да се помогне на тези хора да се борят срещу ситуацията, в която се намират?
Като пълноправни граждани хората с увреждания имат равни права и право на достойнство, равно третиране, независим начин на живот и пълноценно участие в обществения живот. Даването на възможност на хората с увреждания да се ползват с тези права е основна цел на дългосрочната стратегия на ЕС за тяхното активно интегриране. Централно място в Европейската стратегия за хората с увреждания (2004-2010 г.) заема Планът за действие за хората с увреждания. В момента ЕК провежда консултации за подготовката на нова Европейската стратегия за хората с увреждания 2010-2020.
Ситуацията в България
Политиката за интеграция на хората с увреждания у нас следва Стратегията за осигуряване на равни възможности на хората с увреждания 2008 – 2015 година, която бе приета на 20 декември 2007 г. от Министерския съвет.
На 21 април 2010 г. Министерският съвет прие План за действие за осигуряване на равните възможности на хората с увреждания 2010 – 2011 г. В документа са отразени дейностите, които ще бъдат реализирани през 2010 г. и 2011 г. от отговорните за изпълнението институции. През тази и следващата година дейностите, свързани с осигуряването на достъпна среда, ще се осъществяват от министерствата на регионалното развитие и благоустройство, на физическото възпитание и спорта, на културата, на образованието, младежта и науката, кметове на общини и неправителствени организации. Целта им е преодоляване на проблемите с архитектурната достъпност до различни културни и спортни обекти, училища, детски градини и други обществени сгради. Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията отговаря за достъпа до железопътния, въздушния и морския транспорт, а кметовете на общини – за паркоместата и въвеждането в експлоатация на адаптирани превозни средства от градския транспорт. Според документа, през настоящата година усилията на структурите на министерството на труда и социалната политика, кметовете на общини и неправителствените организации ще бъдат насочени към откриване на нови социални услуги за хора с увреждания, деиснтитуализация на специализираните институции за деца с увреждания, както и повишаване квалификацията на доставчиците на социални услуги. Продължава прилагането на политиката за интегрирано обучение на децата със специални образователни потребности.
С измененията в Закона за интеграция на хората с увреждания от тази година (обн. ДВ, бр. 24 от 2010 г.) се прецизираха редица от условията по отношение правата на хората с увреждания.
През месец март тази година се създаде междуведомствена работна група, чиято цел е да се разработят предложения за промени в законодателството, свързани с преминаване на плащането на медицински изделия за хората с увреждания към Националната здравноосигурител-на каса, което ще подобри процеса, ще ограничи възможностите за злоупотреби и ще повиши качеството на услугата.
всички новини »
|