Европа още спори за бурката
02 Юни 2010 г.
Белгия първа даде старт на дебатите за бурката, последвана от Франция, а Швейцария е третата страна, която се включи в разгорещените дискусии. Пълното забулване на жената трябва да остане в историята, смятат представители на църквата. Католическата епископска конференция в Швейцария сформира работна група, която настоява за забрана на бурката в страната. Бурката като част от облеклото не е определящ религията фундамент, твърдят духовниците. Френският президент Никола Саркози също настоя за прокарването на подходящ закон в тази насока: „Франция е нация със стари традиции, която има установени разбирания за човешко достойнство, за достойнството на жената и за равнопоставеното съжителство на различните социални общности. Изискването за пълното забулване на главата и тялото, предопределено от ислямските закони, нарушава тези основополагащи ценности“, изтъква Саркози.
Ако през юли т.г. законът спечели одобрението на френските депутати, нарушителите на забраната ще плащат глоба от 150 евро или ще полагат общественополезен труд. А подстрекателите, т.е. онези мъже, които задължават жените си да носят бурка, ги заплашва една година затвор и 15 хил. евро парична глоба. Законът може да влезе в сила най-рано другата година.
В края на април т.г. парламентът в Белгия гласува закон за забрана на бурката. Ако той бъде приет, страната ще стане първата в Европа, забранила строгото мюсюлманско облекло. Забраната ще важи за всички обществени места в Белгия. Нарушителките ще бъдат наказвани с 25 евро глоба или със седемдневен престой в затвора. В Холандия, Дания, Австрия и Италия също се водят дебати за евентуална законова забрана на бурката.
всички новини »
|