Омразата – „отровният корен“ на социалните мрежи
11 Април 2010 г.
Освен новините и добрите послания в необятното поле на интернет виреят все по-успешно и „отровните плодове“ на насилието и тероризма. Това е и един от основните изводи в доклада „Дигитален тероризъм и омраза“, разработен от еврейския правозащитен център „Симон Визентал“. Най-болезнено засегнати от „езика на омразата“ са социални мрежи, като Facebook и Twitter.
Почти 1/4 от население на света ползва интернет. Това превръща световната мрежа в най-големия инструмент за комуникация в глобален мащаб. По данни на центъра Мрежата буквално прелива от сайтове, предназначени да разпалват най-опасните страсти у хората. Най-малко 11 500 (с 20% повече от миналата година) е броят на страниците в интернет, които подклаждат социална омраза. Нейна мишена стават най-често евреи, католици, мюсюлмани, хиндуисти, жени, хомосексуалисти и имигранти.
„Безграничното поле на действие на интернет прави невъзможно постоянното следене на комуникацията, която се извършва в глобалната мрежа. Именно това я превръща в основен пропаганден инструмент на терористите и екстремистите“, пише в изследването на центъра.
С разпространението на интернет терористични групировки, като „Хамас“ и „Хисбула“, както и световни неонацистки движения, правят всичко възможно да разпрострат своето влияние върху социалните мрежи. Там те намират хора, които използват за реализирането на деструктивните си идеи и каузи. Най-висок ръст на антихуманни послания и расистко съдържание изследователите отчитат в личните блогове, в социалните мрежи Facebook, MySpace и Twitter, както и във видеопортала YouTube.
В началото на март т.г. интернет бе номиниран за престижната Нобелова награда за мир за 2010 г. Новината беше посрещната критично от някои среди. Глобалната мрежа може да се използва за сближаване на хора и цели нации, но в същото време може да бъде и успешна световна платформа за разпалване на социални вражди, нетолерантност и насилие, отбелязват критиците.
всички новини »
|